نسخه پی دی اف

علل پرخاشگری کودک در خانواده

﷯ شهروند: پسر ٢ و نیم ساله‌ای دارم که هنگام عصبانیت یا شوخی، مدام اطرافیان به خصوص من و همسرم را کتک می‌زند. خودمان حدس می‌زنیم بیش‌فعال هم باشد. آیا این رفتارها بهبود پیدا می‌کند یا باید دنبال درمان باشیم؟
﷯اول از همه به خاطر داشته باشید که برای یافتن علت رفتار بچه‌ها باید همه شرایط را درنظر بگیرید. من دراینجا به برخی از علل اشاره می‌کنم که باید خودتان آن را در خانواده پیدا کنید. اولین عامل می‌تواند دعواها یا اختلافات شما و همسرتان یا دیدن فیلم‌های خشن باشد. این یعنی یادگیری مشاهده‌ای که برای فرزندتان رخ داده‌است.
دومین نکته داشتن مادر افسرده است. گاهی مادر افسرده عصبی، کودک را پرخاشگر می‌کند. نکته‌ای که باید در اینجا یادآور شوم، این است که هرگز نباید به فرزند خود برچسب بیش‌فعالی بزنید. بیش‌فعال بودن سه نشانه مهم دارد: فعالیت بیش از حد و آرام و قرار نداشتن، بی‌دقتی و
تکانشی بودن.
نشانه عامل اول، فعالیت بیش از اندازه و خرابکاری است که با کنجکاوی کودکانه فرق دارد. دوم اینکه نمی‌تواند در کاری تمرکز و دقت لازم را داشته باشد. در حالت تکانشی‌بودن، همین کتک‌زدن هم یک عامل مهم است. پسربچه‌ها در این شرایط مخرب‌تر، منفی‌گراتر و ناسازگارتر هستند.
گاهی هم تضاد تربیتی والدین، کودک را این‌گونه بارمی‌آورد. همچنین ابتلا به بیماری‌هایی مانند کم‌خونی، انگل و آلرژی‌ها رفتارهای پرخاشگرانه ایجاد می‌کند. اگر دلیل مشخص آن را پیدا نکردید یا متوجه دلیل شدید و راه‌حل درمان را می‌خواهید، لازم است به روان‌شناس کودک
مراجعه کنید.
﷯ دکتر حسین کدخدا
روان‌شناس کودک و نوجوان
شیوه ارسال سؤالات به صفحه خانه زندگی
پیامک : ٣٠٠٠٧٢٨٩ ﷯ تلگرام:٠٩١۵۴٢٩۴۵٨٠
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس