نسخه پی دی اف

پس از ٢۴ سال انتظار :؛ «بیمارستان مادر» در گیر و دار صدور مجوز بهره برداری

عابد- «سلام، حدود شش سال است که در بیمارستان و زایشگاه مادر، بیش از ٤٠٠ نفر نیروی کار برای استخدام و شروع به کار منتظر عنایت هیئت‌مدیره هستند، اما متأسفانه اقدامی نشده است. لطفا وضعیت این بیمارستان را پیگیری کنید!»
«سلام و خسته نباشید، لطفا دلیل افتتاح نکردن و ندادن پروانه فعالیت به بیمارستان مادر را با وجود استخدام ٣٠٠ نفر جویا شوید!»
بیمارستان و زایشگاه مادر در بولوار سجاد (خیابان‌بهار٢)، حدود ٢٤ سال قبل قرار بود تکمیل و راه‌اندازی شود، اما هنوز این بیمارستان افتتاح نشده است. زمین بیمارستان مادر ٢٤ سال پیش برای ساخت آن اهدا شده است.

بیمارستانی مجهز اما تعطیل!
میراحمدی، یکی از ساکنان خیابان بزرگمهر، که در نزدیکی بیمارستان و زایشگاه مادر ساکن است، می‌گوید: «منطقه سجاد و محدوده آن هیچ مرکز بیمارستانی ندارد و دلمان به راه‌اندازی این بیمارستان از بیش از دو دهه پیش گرم بوده است، اما کماکان تعطیل است و مردم برای درمان مجبور به مراجعه به مراکز درمانی دیگر نقاط شهر هستند.» او در ادامه با اشاره به یکی از حوادث رخ داده در این منطقه، اظهار می‌کند: «چندی پیش در اثر تصادف یک موتورسوار با یک دستگاه اتومبیل، وضعیت این راکب موتور به شدت وخیم بود و همه منتظر رسیدن یک آمبولانس از بیمارستان قائم بودیم، در حالی‌که بیخ گوشمان یک بیمارستان مجهز اما تعطیل داریم!»

همچنان تعطیل است!
مرضیه یزدی از دیگر ساکنان خیابان شقایق واقع در پانصدمتری این بیمارستان نیز می‌گوید: «حدود پنج سال پیش دختر باردارم که به منزل ما آمده بود، مجبور به فارغ شدن در بیمارستان بنت‌الهدی شد و دردهای زیادی تحمل کرد. اما زایشگاه مادر که یک دقیقه تا منزلمان فاصله دارد همچنان تعطیل است .»

اول پارکینگ، بعد مجوز بهره‌برداری
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این خصوص با تأکید بر اینکه هنوز برای بیمارستان و زایشگاه مادر مجوز بهره‌برداری صادر نشده است، بیان می‌کند: در صورتی‌که از شهرداری نامه‌ای برای پارکینگ این بیمارستان دریافت شود، این مرکز درمانی باید به دانشگاه علوم پزشکی تقاضای بهره‌برداری را اعلام کند.دکتر شاپور بدیعی می‌افزاید: پیش از صدور مجوز بهره‌برداری باید امکانات و استانداردهای لازم در بیمارستان فراهم شود؛ زیرا بلافاصله پس از راه‌اندازی مرکز، بیمار مراجعه می‌کند.
وی اظهار می‌کند: کمیسیون ماده ۲۷ به عنوان مرجع تأیید صدور پروانه بهره‌برداری، هر دو هفته یک‌بار تشکیل می‌شود و اعضای این کمیسیون از بیمارستان مادر بار دیگر بازدیدی خواهند داشت.
بدیعی می‌گوید: با توجه به شرایط موجود، بعید می‌دانم تا پایان امسال پروانه بهره‌برداری بیمارستان و زایشگاه مادر صادر شود؛ زیرا این مجوز پس از تأیید دانشگاه، توسط وزارت بهداشت و درمان صادر خواهد شد.

در مرحله دریافت مجوز بهره‌برداری است
معاون پیشین درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد که مسئول صدور پروانه بهره‌برداری بیمارستان مادر بوده است نیز درخصوص آخرین وضعیت این بیمارستان در دوره مدیریت خویش می‌گوید: بیمارستان و زایشگاه مادر موافقت‌های اصولی را از مهندسان فنی و پزشکی دریافت کرده است و اکنون در مرحله دریافت مجوز بهره‌برداری به منظور بستری بیماران قرار دارد.
دکتر محمدهادی سعیدمدقق اضافه می‌کند: صادر نشدن مجوز بهره‌برداری برای این بیمارستان حتما دلایل زیادی مانند رعایت نکردن استانداردهای بیمارستانی و یا کوتاهی مدیران این بیمارستان
دارد.
وی با تأکید بر اینکه این دانشگاه به دنبال مجوز ندادن نیست، تصریح می‌کند: حتما مدیران بیمارستان و زایشگاه مادر به دلایل مالی و باز هم تعلل، به دنبال دریافت مجوز بهره‌برداری از دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیستند.
سعیدمدقق می‌افزاید: بیمارستان‌ها معمولا مراحل ساخت و طراحی را با معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی هماهنگ می‌کنند و در این زمینه بیمارستان و زایشگاه مادر مشکل استاندارد ندارد.
معاون سابق درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار می‌کند: دانشگاه علوم پزشکی مشهد نمی‌تواند اصرار به راه‌اندازی یک بیمارستان خصوصی داشته باشد اما مجوزهای این بیمارستان تاریخ انقضا دارد و اگر بهره‌برداری بیمارستان و زایشگاه مادر خیلی طولانی شود، می‌تواند به لغو مجوز نیز منجر شود.

مشکل کمبود نقدینگی
عضو هیئت‌مدیره بیمارستان و زایشگاه مادر نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما بیان می‌کند: به کمک مدیران استانی و دانشگاه علوم پزشکی مشهد، به زودی همه ۴٠٠ نیروی استخدامی بیمارستان -که از این تعداد ١۶٠ نفر جراح زبده مشهدی هستند- مشغول به کار خواهند شد.
دکتر غلامحسین روانخواه‌مقدم با بیان اینکه هیچ نگرانی‌ای برای راه‌اندازی بیمارستان و زایشگاه مادر وجود ندارد اظهار می‌کند: پنجشنبه گذشته مدیران استانداری، فرمانداری و دانشگاه علوم پزشکی مشهد در بازدید از این بیمارستان، به اتفاق، بر راه‌اندازی این بیمارستان تأکید و موافقت داشتند.
وی درخصوص چرایی طولانی شدن بهره‌برداری از این بیمارستان با بیان اینکه کمبود نقدینگی دلیل اصلی طولانی شدن راه‌اندازی بیمارستان و زایشگاه مادر بوده است، می‌افزاید: کلنگ بیمارستان و زایشگاه مادر به همت پزشکان و جراحان مشهدی، بیش از دو دهه پیش، با هدف خدمت به مجاوران و زائران امام هشتم بر زمین زده شد.

بیمارستان ضدزلزله
روانخواه‌مقدم، ممانعت شهرداری به دلیل تعبیه نشدن پارکینگی با وسعت بیش از دو هزار متر در فاز دوم را از دلایل تعطیلی این بیمارستان برمی‌شمارد و بیان می‌کند: با همکاری مدیریت جدید شهری موافقت‌های اولیه صورت گرفته که با این موافقت، پروانه بهره‌برداری بیمارستان و زایشگاه مادر از سوی دانشگاه علوم پزشکی مشهد صادر خواهد
شد.عضو هیئت‌مدیره بیمارستان و زایشگاه مادر از تجهیز ٧٠ تخت بیمارستانی در فاز نخست این بیمارستان خبر داده و اظهار می‌کند: این بیمارستان و زایشگاه در مجموع بیش از ٢۴٠ تخت در دو فاز برای خدمت‌رسانی به بیماران برنامه‌ریزی کرده است.
روانخواه‌مقدم در پایان می‌گوید: ساختمان بیمارستان و زایشگاه مادر ضدزلزله است و همگی امکانات لازم برای یک بیمارستان پیشرفته در آن تعبیه شده است و هیچ مشکل تجهیزاتی نداریم.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس