نسخه پی دی اف

مدیرکل اداره انتقال خون خراسان رضوی:؛ واردات، صادرات، خرید یا فروش خون نداریم

بیجاری- «سلام. چند روز پیش در شهرآرا خواندم بحران خون داریم. چرا به جای اینکه خون از خارج بخرند که چه بسا آلوده هم باشد، خون از خود مردم نخرند؟ هم بانک خون پر می‌شود، هم پول آن گرهی از زندگی بعضی اقشار باز می‌کند.» در پاسخ به این پیامک مدیرکل انتقال خون خراسان‌رضوی با نامناسب خواندن تعبیر خرید خون گفت: سازمان انتقال خون به هیچ عنوان واردات، صادرات، خرید یا فروش خون ندارد.
حمیدرضا سلامی بیان کرد: سازمان انتقال خون در سال‌های اخیر پلاسمای خون اهداکنندگان ایرانی را طی تفاهم‌نامه‌ای به کشور آلمان ارسال می‌کند و در آنجا از پلاسمای صد در صد ایرانی، داروهای مشتق از پلاسما برای بیماران هموفیلی ایران تولید می‌شود و دوباره به کشور بازمی‌گردد که این کار علاوه بر اطمینان کامل از سلامت داروهای مشتق از پلاسما، ارزبری کمتری هم برای مصرف‌کنندگان این داروها در ایران به همراه دارد.
وی ادامه داد: در سال‌های پیش از تأسیس سازمان انتقال خون ایران یعنی قبل از سال ١٣۵٣ در مراکز خون‌گیری هیچ نوع ضابطه علمی وجود نداشت و بیشتر اهداکنندگان، به فروش خون خود مبادرت می‌کردند و در ازای خون داده شده پول طلب می‌کردند که این موضوع موجب کاهش ضریب سلامت خون شده بود و خطر بیماری‌های انتقال‌پذیر از طریق خون و فرآورده‌های خونی را افزایش داده بود.
مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی افزود: خوشبختانه در سال‌های پس از انقلاب اسلامی به دلیل آگاهی و شناخت مردم از اهدای خون و با توجه به هدف اصلی سازمان که تهیه خون کافی و سالم است، استفاده از خون‌دهندگان پولی ممنوع شده است و اهدای خون در ایران صد در صد داوطلبانه آن هم از سوی اهداکنندگان خون انجام می‌شود و این مورد یکی از افتخارات سازمان انتقال خون بعد از انقلاب است.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس