نسخه پی دی اف

تمبرهندی خوراکی پرخاصیت

١
موسوی- تمبرهندی در دو نوع ترش و شیرین در بازار دیده می شود. این میوه درخت بلندی داردکه بسیار آهسته رشد می‌کند و عمری طولانی دارد. این درخت از خانواده‌ نخودها و شبیه باقلا به شکل غلاف و نیام بوده و با کمی خمیدگی همراه است. این غلاف‌‌ها ١٠‌سانتی‌متر طول دارند و در هر یک از آن‌ها بین ٣ تا ١٠‌ دانه قرار دارد که گوشت اطراف این دانه‌‌ها را مصرف می‌کنند. این درخت در ایران و در استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان پرورش می‌‌یابد.
٢
تمبر هندی میوه‌ای با طبیعت سرد و خشک است که برای رفع تشنگی بسیار مفید است. خنک کننده و تب‌بر است. همچنین این میوه دارای منابع غنی ویتامین C است و برای کسانی که اختلالات کبدی دارند، توصیه می‌شود. از دیگر خواص این میوه اشتها‌آور بودن آن است که برای بیشترشدن اشتها، باید قبل از غذا کمی میل شود. تمبرهندی مقوی قلب، مسهل، تسکین‌دهنده آشفتگی و تهوع صفراوی، تقویت‌کننده نیروی جنسی است و میوه نارس و خام آن دیرهضم و نفاخ است.
٣
استفاده از این خوراکی خوشمزه برای همه مجاز و مفید نیست و باید در مصرف آن احتیاط شود. تمبرهندی برای ریه و طحال خوب نیست و در اشخاصی که ریه و طحال ضعیف دارند، ممکن است تولید اشکال کند‌. همچنین بانوان باردار از مصرف این خوراکی منع می‌شوند. مصرف ناشتای تمبرهندی برای بدن ضرر دارد. از خوردن این خوراکی با معده خالی پرهیز کنید. مصرف خام، تازه و نورس تمبرهندی، بسیار نفاخ و دیرهضم است. خوردن زیاد تمبر هندی هم باعث خراش روده و ایجاد سرفه می‌شود.
۴
تمبرهندی را می‌‌توان به طور مستقیم و غیرمستقیم مصرف کرد. برخی از افراد که خوراکی‌های ترش را بیشتر می‌‌پسندند، آن را به طور مستقیم مصرف می‌کنند، اما می‌توان از آن در بسیاری از غذاها به عنوان طعم‌‌دهنده و ترش‌کننده استفاده کرد. به این منظور باید تمبرهندی را در آب خیسانده و سپس آن را صاف کرد و پس از جدا کردن هسته، از آن استفاده کرد. از آن‌جا که این میوه خود یک ضد میکروب است، احتمال آلودگی در آن بسیار پایین است.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس