نسخه پی دی اف

نرخ ارز همچنان روند صعودی دارد

علیرضا ظهیری- از حدود یک ماه قبل که نوسانات نرخ ارز به ویژه دلار روندی افزایشی به خود گرفت تا به امروز، بازار متلاطمی را شاهد بودیم به نحوی که حدود دو هفته قبل قیمت دلار تا چهار هزار و ٧٠٠ تومان پیش رفت.
در حالی که قرار بود قیمت‌ها مهار شود، اما گویا قدرت دلار خیلی بیشتر از دستور مسئولان است و نرخ این ارز اساسی کشور همچنان روند صعودی را به خود گرفته و روز گذشته تا مرز چهار هزار و ٩۶٠ تومان نیز پیش رفت، شاید با این روند باید همه منتظر باشند دلار برای اولین بار نرخ پنج هزار تومانی
را تجربه کند.
در همین ارتباط کارشناس مسائل بانکی و مالی در گفت‌وگو با شهرآرا با بیان اینکه دولت مهم‌ترین عامل تأثیر‌گذار بر افزایش قیمت دلار است، اظهار کرد: به طور قطع جو روانی و فاصله قیمت فعلی با قیمت واقعی دلار سبب شده‌است تا این ارز همچنان روند صعودی داشته باشد و پیش بینی می‌شود این افزایش قیمت حتی مرز پنج هزار تومان را هم پشت سر بگذارد.
مهدی دانایی به دلایل مختلف رشد قیمت دلار طی ماه‌های اخیر اشاره کرد و گفت: اگر به صورت واقع بینانه بخواهیم به این موضوع نگاه کنیم، باید اذعان کرد که دولت مهم‌ترین عامل در افزایش قیمت دلار است زیرا در بازار این عرضه و تقاضاست که تعیین کننده نرخ است و بزرگ‌ترین عرضه‌کننده و بزرگ‌ترین تقاضا‌کننده دلار در بازار نیز دولت است.
وی افزود: همچنن کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی‌، جو روانی جامعه، کم کاری فعالیت‌های مولد در جامعه و رکورد در برخی بخش‌ها سبب شده‌است تا استقبال مردم به بازار غیر مولدی همچون دلار باشد.
دانایی تأکید کرد: البته نزدیک شدن به ایام پایانی سال و افزایش تقاضا برای مسافرت‌های خارجی و اتفاقات بین‌المللی به ویژه در حوزه برجام نیز بی‌تأثیر در افزایش نرخ ارز نبوده است اما بازهم باید اعلام کنیم که مهم‌ترین عامل در افزایش نرخ ارز، خود دولت است و دولت نمی‌تواند از این موضوع شانه خالی کند.

رشد تقاضا دلیل افزایش قیمت دلار
رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشور نیز در گفتگو با ایسنا گفت: مهم‌ترین عامل افزایش بی‌سابقه رشد قیمت دلار بالا رفتن تقاضا در بازار است.محمد کشتی‌آرای افزود: قیمت دلار به نزدیک ۵هزارتومان رسیده است و اگر کنترل نشود، بالای ۵هزارتومان نیز
می‌رود.
کشتی آرای با اشاره به اینکه اگر عامل قیمت جهانی طلا را چندان دخیل ندانیم، بیشترین سهم افزایش قیمت سکه مربوط به دلار است، گفت: وضعیت موجود بازار باعث شده‌است که یک حباب حدود ۹۰ هزار تومانی بر روی سکه ایجاد شود.
عضو اتحادیه طلا و جواهر تهران تصریح کرد: تقاضا در بازار وجود دارد، خیلی از واحدها از این ترس دارند که از فروش جا بمانند. به همین دلیل مجموع این عوامل باعث شده که قیمت سکه به قیمت بی سابقه یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برسد.
کشتی آرای درمورد وضعیت تقاضا در بازار گفت: اکنون مردم فکر می‌کنند پول‌شان از ارزش می‌افتد و برای همین علاقه‌مندند حتی سرمایه‌های خرد و کوچک خود را سکه یا ارز بخرند. این عامل هم باعث شده است که قیمت سکه و طلا به شکل بی سابقه‌ای افزایش
پیدا کند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس