نسخه پی دی اف

نوبخت با تأکید بر اجرای قانون یارانه‌ها با موافقت مجلس:؛ سیاست دولت، گشتن حساب‌های مردم نیست

محمدباقر نوبخت، سخن‌گوی دولت، روز گذشته در نشست خبری با اهالی رسانه در پاسخ به پرسشی درباره چگونگی پرداخت یارانه‌ها اظهار کرد: دو نکته برای پرداخت یارانه‌ها در نظر داریم؛ اول اینکه به خانواده‌های واقعا نیازمند یارانه بدهیم، دوم این که به خانواده‌هایی یارانه بدهیم که زیر خط مستمری‌بگیران قرار دارند و دریافتی آنان ۱۹۳ هزار تومان است چرا که قصد ما ریشه‌کن کردن فقر مطلق است.
به گزارش ایسنا، وی با تأکید بر اینکه سیاست دولت، گشتن حساب‌های مردم نیست، گفت: دولت قصد دارد از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی، ۱۰۰ هزار واحد مسکن فرسوده را نوسازی کند، ناوگان حمل و نقل عمومی را نو کند که به ایجاد حدود ۲۵ هزار شغل منجر می‌شود و البته که ما بدون موافقت مجلس، قانون یارانه‌ها را اجرایی نمی‌کنیم.

بیش از ۸۰۰ طرح و پروژه ملی را استانی کردیم
سخن‌گوی دولت در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه پس از سخنان رئیس جمهور در ۲۲ بهمن و تأکید بر استفاده از ظرفیت اصل ۵۹ قانون اساسی، آیا دولت برنامه‌ای برای برگزاری رفراندوم در نظر دارد، تصریح کرد: استناد آقای رئیس‌جمهور به اصل ۵۹ قانون اساسی بود که نشان می‌دهد در مسائل اقتصادی و رخدادهای بزرگ می‌توان از نظرات مردم استفاده کرد و این از نقاط قوت قانون اساسی ماست که پاسخ‌گوی شرایط است.
نوبخت با اشاره به اقدامات دولت برای پیشبرد طرح اصلاحات اقتصادی اظهار کرد: ما در برنامه بودجه به اصلاح روش بودجه‌ریزی پرداختیم و بودجه ۳۴۰ دستگاه را بر اساس قیمت‌ها واریز کردیم و بیش از ۸۰۰ طرح و پروژه ملی را استانی کردیم و در نهایت بودجه برخی از دستگاه‌ها را شفاف کردیم که این امر سبب شد بودجه امسال شفاف دیده شد.
وی ادامه داد: خود من در ۱۶ دوره بودجه‌ریزی حضور داشتم و می‌دیدم که هیچ مکتوبی داده نمی‌شد و تنها یک سی دی می‌دادند که می‌گفتند می‌توانید آن را باز کنید در حالی‌که قفل بود! اما ما بر اساس واقعیت‌ها منابع را تعیین کردیم. سیاست ما در سال ۹۷ کاهش فقر مطلق است و برای یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی برنامه‌ریزی کردیم.
سخن‌گوی دولت افزود:‌ ما برنامه‌های خودمان را برای نوسازی ناوگان، ترمیم بافت‌های فرسوده و آلودگی هوا ارائه کردیم و از سیاست‌های خودمان عقب‌نشینی نمی‌کنیم چرا که می‌دانیم پاسخ‌گویی یک امر قابل انعطاف است و باید به مردم پاسخ دهیم.
نوبخت درباره وضعیت بازار در شب عید اظهار کرد: نظام بانکی کشور، تمهیدات لازم را در این زمینه برای تأمین اسکناس‌های مردم اندیشیده است و وزارتخانه‌های صنعت و کشاورزی هم برای تدارک میوه شب عید و مایحتاج آن روزها تمهیداتی را اندیشیده‌ و تأمین کرده‌اند و ان‌شاءا... امسال هیچ مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت.

دولت اجازه کاهش ارزش پول ملی را نخواهد داد
وی با اشاره به سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی درباره نرخ ارز و اقدامات دولت در این زمینه، اظهار کرد: بانک مرکزی اگر به خزانه آمریکا هم وصل شود با اشتهایی که برای تبدیل ریال به ارز وجود دارد باز هم کم می‌آورد. ما نمی‌خواهیم دنبال این باشیم که بگوییم مشکلات وجود ندارد اما برنامه دولت در این زمینه مشخص است و اجازه کاهش ارزش پول ملی را نخواهد
داد.
سخن‌گوی دولت در پاسخ به پرسشی در زمینه تدوین منشور گفت‌وگوی سیاسی در وزارت کشور و اینکه آیا این کار به معنی شنیدن مشکلات مردم است، تأکید کرد: قطعا همین طور است. انتظارمان از دوستانمان در وزارت کشور این است که به موضوعات سیاست‌ داخلی
بپردازند.
وی در واکنش به اینکه برنامه‌های دولت برای سال آینده نشان‌دهنده جهش اقتصادی است اما دولت دیر به فکر این کار افتاده است، تصریح کرد: دیر به این فکر نیفتادیم، از نیمه دوم سال ۹۲ ما یک اصلاح بودجه انجام دادیم و برنامه خود را برای ۵ سال آینده مشخص کردیم و سال به سال به هدفی که قرار دادیم نزدیک می‌شویم. سال ۹۷ هدفمان را گفته‌ایم، برنامه‌ریزی خود را انجام دادیم و بر اساس اقتصاد مقاومتی طرح‌های عمرانی خود را تعریف کردیم. باید بودجه سال ۹۷ نسبت به گذشته نوآوری‌هایی داشته باشد و هنر این است که با بودجه کم طرح‌های خود را اجرایی کنیم.

رئیس‌جمهور نسبت به برخی از رخدادهای اجتماعی و قضایی نگران است
سخن‌گوی دولت همچنین درباره وضعیت زندانیان و خودکشی‌های اخیر اظهار کرد: دولت در این زمینه دو رویکرد دارد؛ نخست دخالت نکردن در کار قوه قضائیه که باید به این نوع رخدادها نظارت کند و مسئولیت آن نیز بر عهده قوه قضائیه است و دوم اینکه آقای رئیس‌جمهور نسبت به برخی از رخدادهای اجتماعی و قضایی نگران است و در چارچوب فعالیت‌های قانونی اساسی به وظایف خود ادامه می‌دهد.
نوبخت افزود: باید بپذیرم که کشور با خطرات مختلف مواجه است، پس وقتی یک زندانی در اختیار قوه قضائیه قرار می‌گیرد، امانت ما است. دشمنان از این حوادث سوءاستفاده می‌کنند و خودمان باید بدانیم که وقتی یک زندانی در اختیار ما قرار گرفته‌ است، باید از او مراقبت و صیانت کنیم، بنابراین اگر واقعا تقصیر و قصوری صورت گرفته است انتظار می‌رود این پیگیری صورت بگیرد و آقای روحانی نیز در این زمینه پیگیر است.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس