نسخه پی دی اف

فناوری نوین

استخراج غیرقانونی
بیت کوین در مرکز هسته ای


دو کارمند یک مرکز تحقیقاتی هسته‌ای پیشرفته در روسیه به علت استفاده از ابررایانه‌های این مرکز برای استخراج ارزهای دیجیتال دستگیر شدند.
این دو محقق که کارمند مرکز هسته‌ای فدرال روسیه هستند با تخطی از وظایف خود و به منظور تأمین منافع شخصی این کار را انجام داده‌اند.
مشخص نیست که این افراد از طریق رایانه‌های مرکز یادشده موفق به استخراج ارز دیجیتال هم شده‌اند یا خیر. ابررایانه‌های مذکور برای حل مشکلات ریاضی پیچیده طراحی شده‌اند و از این رو مناسب این کار بودند که استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال با انجام محاسبات زیاد ممکن است.
مرکز یادشده در شهر ساروف در ۴٠٠ کیلومتری شرق مسکو واقع است و برای طراحی و توسعه سلاح‌های هسته‌ای روسیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. قرار است این دو نفر به همین علت محاکمه شوند، اما هنوز مشخص نیست چه مجازاتی در انتظار آن‌هاست.

گاو‌هایی که پیامک می‌فرستند

یک استارتاپ اتریشی سیستم نوینی به نام SmaXtec ساخته‌است که با استفاده از آن دام‌داران می‌توانند به شرایط گله‌های خود نظارت داشته باشند.
این دستگاه که توسط پوشش فلزی محافظت و در ابعاد یک هات‌داگ کوچک طراحی شده‌است ، به گاوها خورانده می‌شود و با جای‌گیری در اولین معده حیوان، شروع به تبادل داده با سرور می‌کند و به‌صورت روزانه تحلیل‌ها و آمارهای اطلاعاتی مانند سلامت و وضعیت امنیت گله را برای مالک ارسال می‌کند.
SmaXtec به باتری قدرتمندی با طول عمر ۴ سال مجهز بوده‌است و به صورت لحظه‌ای داده‌های pH معده، دما، میزان حرکت، مصرف آب و سایر موارد مرتبط با سلامت حیوان را نظاره و تحلیل می‌کند. با کمک این سیستم هوشمند اگر یکی از گاوها بیمار شود، مدت‌ها قبل از اینکه در ظاهر مشخص شود و یا حتی اگر گله احساس ناامنی یا خطر کند، ایمیل یا پیامکی برای مزرعه‌دار ارسال می‌شود که نشان می‌دهد حیوان زبان بسته دچار مشکلاتی است.

خداحافظی ویندوز
با کلمات عبور

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در ٨٠ درصد از موارد نفوذ به رایانه‌های شخصی به علت استفاده از کلمات عبور ناایمن رخ می‌دهد.
به منظور حل این مشکل مایکروسافت در حال آزمایش نسخه‌ای از سیستم عامل ویندوز است که در آن خبری از کلمات عبور نیست و از شیوه‌های دیگری برای تأیید هویت کاربران استفاده
می‌شود.
ویندوز یادشده Windows S نام دارد و گزینه‌هایی که در این سیستم عامل جایگزین کلمات عبور خواهند شد عبارتند از تأیید هویت از طریق تلفن همراه که در قالب آن کد یک بار مصرف تولید شده توسط یک برنامه موبایلی برای کاربر ارسال می‌شود یا کلیدهای FIDO که باعث می‌شود یک حافظه فلاش به عنوان ابزار تأیید هویت قابل استفاده باشد.
دیگر گزینه‌های در دسترس که جایگزین کلمات عبور ویندوز اس می‌شوند هم شامل شناسایی هویت از طریق چهره کاربر و اسکنر اثر انگشت هستند.
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس