نسخه پی دی اف

علیرضا شهریاری در نطق پیش از دستور جلسه علنی شورا مطرح کرد؛ دیدگاه تخصص گرای شهردار، نویدبخش آینده ای روشن

عادل افتخاری-عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی شهر مشهد، ناطق پیش از دستور نوزدهمین جلسه علنی شورای پنجم بود. علیرضا شهریاری در نطق خود، از رویکرد همیشگی شورای پنجم درباره مدارا و تحملِ نظرات مخالف و پایبندی به نصّ صریح قانون گفت و تأکید کرد: در‌کنار سایر همکارانم، برای بازکردن گره کار مردم خواهیم کوشید.
متن نطق پیش از دستور نوزدهمین جلسه علنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد، به‌منظور اطلاع مخاطبان روزنامه شهرآرا، منتشر می‌شود.
استان خراسان‌رضوی و شهر مشهد، به‌عنوان یکی از رکن‌های فرهنگی مشرق‌زمین با دارابودن مفاخری تکرارنشدنی همچون فردوسی بزرگ، خیام نیشابوری، عطار، عماد خراسانی، آیت‌ا... مطهری، دکتر شریعتی، اخوان‌ثالث، شفیعی‌کدکنی، محمدرضا شجریان و بسیاری از بزرگان عرصه فرهنگ و ادب، در صف نخست فرهنگ‌سازی بوده است و خواهد بود.
شورای پنجم با شعار تغییر و با اعتماد کم‌نظیر مردم در یک انتخابات پر‌شور، وظیفه مدیریت شهری مشهد مقدس را برعهده گرفت و از نخستین روزهای انتخابات با پیگیری وعده‌های انتخاباتی، تمامی سعی خود را معطوف به نزدیک‌کردن خواسته‌های اجتماعی و واقعیت‌های مدیریت شهر مشهد نمود.
اینک که در آستانه نوروز باستانی هستیم، بار دیگر به عهد اخلاقی و قانونی خود با مردم مشهد تأکید می‌کنیم که به نوبه خود از تمام ظرفیت‌های قانونی و مدیریتی شورای شهر در‌جهت برآورده‌کردن خواسته‌های به‌حق مردم استفاده خواهیم کرد.
مدارا و تحملِ نظرات مخالف و پایبندی به نصّ صریح قانون را همیشه در دستور‌کار خود خواهیم داشت و در‌کنار سایر همکاران عزیز، در شورای پنجم در بازکردن گره کار مردم خواهیم کوشید.
تنها راه باز‌شدن گره‌های کور شهری در مشهد را می‌توان در تعامل مثبت و همراهی همیشگی شورای پنجم که برخاسته از رأی سراسری مردم مشهد است، با شهردار مشهد جستجو کرد. دیدگاه تخصص‌گرایِ شهردار مشهد در‌کنار هماهنگی شورای پنجم، نوید‌بخش آینده‌ای روشن، در روشن‌نگاه‌داشتن بارقه امیدِ مردم مشهد می‌باشد و این نگاهِ امیدوارانه امروز در سطح کلان شهر مشهد به‌خوبی قابل رؤیت است.
در پایان، ضمن تأکید بر عهد اولیه‌ای که با مردم بسته‌ایم، از همراهی دیگر دستگاه‌های اجرایی مؤثر در شهر مشهد استقبال می‌کنیم و با رویی گشاده و دستانی مهربان، در‌راستای خواسته‌های مردم، آماده هرگونه همکاری با سایر نهاد‌های تأثیر‌گذار هستیم؛ لذا در همین راستا به پنج‌نکته اساسی اشاره می‌کنم که ان‌شاءا... در سال جدید با تمرکز بیشتری به آن‌ها رسیدگی خواهیم کرد:
١- از برنامه سوم و چهارم توسعه قانون مدیریت واحد شهری مطرح شده است که بر‌اساس آن، دولت باید مدیریت تمام مسئولیت‌ها و نهاد‌هایی را که شهروندان به‌صورت مستقیم با آن ارتباط دارند، به شورا‌ها و شهرداری‌ها واگذار کند.
مدیریت واحد شهری، موضوعی است که هم باعث صرفه‌جویی در نظام هزینه‌های دولت می‌شود و از‌طرفی افزایش کارایی نظام اداری کشور را به‌دنبال خواهد داشت و ساختار فرسوده‌ای را که هم‌اکنون به نظام اداری کشور تحمیل شده است، دگرگون خواهد کرد و موجب می‌شود اداره امور به‌شکل مناسب و ارائه خدمات در زمان و هزینه کم و با سرعت بیشتر میسر شود.
٢-سال گذشته شاهد بودیم زمین‌لرزه مشهد، چه فضایی بر شهرمان حاکم کرد و نباید فراموش کنیم که مشهد در معرض خطراتی همچون زلزله قرار دارد و خواهد بود و قطعا باید آمادگی لازم برای مقابله با این خطرات را ایجاد کرد.
متأسفانه امروز آن‌چنان‌که شایسته مجاوران حضرت ثامن‌الحجج علی‌بن‌موسی‌الرضا‌(ع) است، نتوانسته‌ایم آمادگی لازم را در مقابله با این بحران‌ها کسب کنیم.
در حوزه مدیریت بحران انتظار می‌رود به مدیریت یکپارچه بحران‌های شهری دست یابیم و جناب آقای مهندس تقی‌زاده‌‌خامسی، شخصا در رأس مدیریت بحران شهر مشهد هماهنگی‌های لازم را با استانداری و نهاد‌های ذی‌ربط انجام دهند و شورا نیز با دقت بیشتری ایشان را در این حوزه حمایت کند.
تهیه نقشه خطرپذیری شهر و تخلیه اضطراری، از‌جمله مواردی است که باید توجه ویژه‌ای به آن کنیم و این کار، نیازمند تعامل سازنده با دیگر ارگان‌های ذی‌ربط است.
٣-از سال‌٩١ فعالیت‌های خوبی با هدف ارتقای سطح ایمنی و سلامت شهروندان با عنوان «جامعه ایمن» در شهر مشهد آغاز شد که انتظار می‌رود با‌توجه‌به‌اینکه اجرایی‌شدن این پروژه، گام مهمی در‌راستای مدیریت واحد شهری خواهد بود، در سال جدید، توجه ویژه‌ای به آن شود. لذا با عنایت به اینکه مسئولیت دبیرخانه شبکه آسیایی جامعه ایمن، تا سال‌٢٠٢٠ با شهرداری مشهد است، پیشنهاد می‌شود همه مناطق شهرداری با مسئولیت شهرداران مناطق، پروژه جامعه ایمن را به‌شکل جدی آغاز و در یک برنامه زمان‌بندی‌شده، همه مناطق شهرداری، پروژه جامعه ایمن را با همکاری دستگاه‌های اجرایی سطح شهر اجرا کنند.
۴-یکی دیگر از مواردی که امروزه در دنیا توجه ویژه‌ای به آن شده و در کشور ما هنوز توجهی به آن نشده است، موضوع ورود بیمه‌ها به ساختمان‌های شهر به‌ویژه ساختمان‌های تجاری و بلندمرتبه است که جدا از جبران خسارت در زمان حادثه، می‌تواند اهرم کنترل ایمنی ساختمان‌ها باشد و بدین‌نحو، ساختمان‌های ناایمن را وادار به مقاوم‌سازی کرد؛ امیدوارم این کار در این شورا با جدیت بیشتری پیگیری شود.
۵-از‌جمله تعاملاتی که نتیجه آن به نفع شهروندان خواهد بود و گامی مؤثر در حوزه سلامت و ایمنی شهروندان به شمار می‌رود، همکاری و مساعدت با اورژانس است.
در حوزه سلامت شهر، نیاز مبرمی به مساعدت بیشتر شورای شهر و شهرداری برای اعطای زمین و تسهیلات در حوزه اورژانس و خانه‌های سلامت احساس می‌شود؛ البته مصوبه‌ای نیز شورا در مورخ ٢۵/٠٩/١٣٩۵ به شماره‌١٧١٣١ به شهرداری ابلاغ کرده است که انتظار می‌رود شورای شهر و شهردار محترم به این موضوع بیشتر توجه کنند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس