نسخه پی دی اف

خوش‌خبری از گشایش‌ها در مترو؛ بودجه ١١ سازمان و شرکت زیرمجموعه شهرداری مشهد برای سال ٩٧ به تصویب شورای شهر رسید

امیرعلی قاسمی‌مقدم- لوایح بودجه سال‌٩٧ سازمان‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات زیرمجموعه شهرداری مشهد پس‌از بررسی در کمیسیون تلفیق، یکی پس‌از دیگری به صحن علنی شورا می‌آید تا فرایند تصویب را طی کند. در نوزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر که صبح روز گذشته در تالار شهر برگزار شد، اعضای شورا ضمن بررسی چند دستورکار مهم، مهر تأیید خود را پای لوایح بودجه سال آینده ١١سازمان و شرکت زیرمجموعه مدیریت شهری نشاندند. در‌جریان بررسی این دستورکارها، اعضای شورا علاوه‌بر تعیین‌ بهای خدمات اتوبوس‌رانی در سال آینده، شهرداری مشهد را مکلف به انجام برخی اقدامات کردند.

اعضای شورای اسلامی شهر در نوزدهمین جلسه علنی شورا، نرخ بلیت اتوبوس را برای سال‌٩٧ در قالب بودجه سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری مشهد تعیین کردند.
بتول گندمی، رئیس کمیسیون تلفیق شورای شهر، در تشریح جزئیات بودجه سال آینده سازمان اتوبوس‌رانی گفت: در لایحه پیشنهادی، منابع حاصل از درآمدهای عمومی برای سال آینده نسبت‌به سال٩۶ با ٣‌درصد افزایش، از رقم ١۴۴‌میلیارد و ٨٨٣‌میلیون‌تومان به ١۴٨‌میلیارد و ٨٧٣‌میلیون‌تومان رسیده است.
مدیرعامل سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری مشهد هم در ادامه به فعالیت ٩٠‌دستگاه اتوبوس در خطوط حومه مشهد اشاره کرد و گفت: روزانه به‌طور‌میانگین فقط ٢٠٠‌نفر در خطوط حومه جابه‌جا می‌شوند که توجیه اقتصادی ندارد. بناست در خطوط با کمتر از ٣۵٠‌نفر جابه‌جایی، اتوبوس‌ها حذف و مینی‌بوس جایگزین آن‌ها شود.
علی‌اصغر نیشابوری، اولویت سازمان اتوبوس‌رانی را برای سال آینده، کاهش عمر ناوگان بیان کرد و ادامه داد: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، در سال‌٩٧، میانگین عمر ناوگان اتوبوس از ٧.٩ سال به ۶.٢ سال می‌رسد.
وی ادامه داد: نرم‌افزاری درحال تدوین است تا با استفاده از آن، زمان دقیق رسیدن اتوبوس به ایستگاه‌ها به‌صورت آنلاین به شهروندان اعلام شود.
نیشابوری درباره قیمت بلیت اتوبوس نیز گفت: با‌توجه‌به میانگین نرخ بلیت اتوبوس در کلان‌شهرها، حداقل قیمت بلیت در مشهد باید ۶٠٠‌تومان باشد.
وی ادامه داد: در گذشته، یک‌سوم بهای تمام‌شده بلیت اتوبوس، ازسوی دولت تأمین می‌شد، اما از سال‌٩٠ سهم دولت حذف شده و بار سنگینی برای پرداخت یارانه به شرکت‌های خصوصی اتوبوس‌رانی بر دوش مدیریت شهری قرار گرفته است.
پس‌از بحث و بررسی، بودجه سال‌٩٧ سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری مشهد به تصویب رسید. بر‌این‌اساس، مدیریت شهری مکلف شد آن دسته از خطوط اتوبو‏‏‎س‏‌رانی را که میزان تراکنش روزانه آن‌ها کمتر از ٣۵٠تراکنش است، طی شش‌ماهه اول سال‌١٣٩٧ به‌منظور جایگزینی آن با سرویس مینی‌بوس به بخش خصوصی واگذار کند.
بهای بلیت اتوبوس‌رانی در سال‌٩٧ با افزایش ١٠٠‌تومانی نسبت‌به سال‌٩۶، در بخش سازمانی ۴۵٠‌تومان و در بخش خصوصی ۵٠٠‌تومان تعیین شد.
همچنین شهرداری مشهد موظف شد مطالعات سازوکار اجرایی پرداخت بهای خدمات اتوبوس‎رانی مبتنی‌بر مسافت طی‌شده را حداکثر ظرف مدت سه‌ماه انجام دهد و برای شورای اسلامی شهر ارائه کند.

در ادامه جلسه علنی روز گذشته شورای اسلامی شهر، بودجه سال‌٩٧ سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد بررسی شد و در بخش منابع و مصارف به مبلغ ١۵‌میلیارد و ٣١٨‌میلیون‌تومان به تصویب رسید. به گفته رئیس کمیسیون تلفیق شورا، بودجه سال٩٧ این سازمان نسبت‌به بودجه مصوب امسال ٢٠درصد افزایش یافته است.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد در‌این‌باره گفت: استفاده از گونه‌های کم‌آب، یکی از رویکردهای این سازمان در راستای توسعه فضای سبز در سال٩٧ به شمار می‌رود.
احمدرضا سلامی با بیان اینکه دو تصفیه‌خانه‌ محلی تا پایان امسال وارد مدار می‌شود، ادامه داد: در سال آینده برای اولین‌بار در کشور، از پساب فاضلاب برای آبیاری فضای سبز استفاده خواهد شد.
خلیل‌ا... کاظمی، معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد، هم در ادامه گفت: مقرر شده است با نظر مشاور، ظرفیت پارک‌ها برای تعریف طرح‌های اقتصادی و واگذاری به بخش خصوصی سنجیده و منابع درآمدی خوبی برای مدیریت شهری ایجاد شود.
پس از ارائه توضیحات لازم، اعضای شورا، نظریه کمیسیون تلفیق درباره بودجه سال٩٧ سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد را تصویب کردند.

اعضای شورای اسلامی شهر در جلسه علنی روز گذشته شورا با بودجه سال٩٧ شرکت قطارشهری به مبلغ پنج‌‌میلیارد و ۶٧۵‌میلیون‌تومان موافقت کردند. بودجه این شرکت از حیث منابع و مصارف نسبت‌به سال٩۶، مقدار ٨‌درصد افزایش داشته است.
مدیرعامل شرکت قطارشهری مشهد در‌جریان بررسی این لایحه از بازگشایی میدان سعدی در روزهای آینده خبر داد و گفت: تا چند روز آینده، میدان سعدی به حالت اولیه بازمی‌گردد و مسیر خیابان دانشگاه باز‌خواهد شد. تلاش می‌کنیم در سال‌۹۷ میدان راه‌آهن را نیز به حالت اولیه برگردانیم.
کیانوش کیامرز با بیان اینکه پنج‌واگن خط٢ مترو پس‌از مونتاژ در تهران، یکشنبه وارد مشهد شد، اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم تا پیش از پایان سال، پنج‌واگن دیگر را به مشهد برسانیم تا ۵۰‌واگن خط‌۲ قطارشهری مشهد در فاز اول به پایان برسد.
مدیرعامل شرکت قطارشهری مشهد بیان کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، در سال‌۹۷ همه ایستگاه‌های خط‌۲ قطار شهری مشهد به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی افزود: در سال٩٧ تونل خط۳ قطارشهری از میدان فردوسی تا پایانه امام‌رضا(ع) به پایان می‌رسد و مراحل ریل‌گذاری و ساخت ایستگاه‌های این خط نیز از اواسط سال‌۹۷ آغاز خواهد شد.

در ادامه جلسه علنی شورا، بودجه سال‌١٣٩٧ سازمان عمران به مبلغ ٨٣‌میلیارد و ۶٧۶‌میلیون‌تومان و بودجه سال آینده سازمان زمین و مسکن نیز به مبلغ ٢۶‌میلیارد و ٧۵٧‌میلیون‌تومان به تصویب
رسید.
اعضای شورای شهر با بودجه شرکت گردشگری توسعه و عمران هفت‌حوض به مبلغ شش‌میلیارد و ٧١٩میلیون تومان برای سال٩٧ نیز موافقت کردند.

بررسی لایحه بودجه سال٩٧ سازمان فردوس‌های شهرداری مشهد، دیگر دستورکار نوزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر بود که پس‌از بحث و بررسی، جزئیات منابع و مصارف آن به مبلغ ۴١‌میلیارد و ٨٠٢میلیون تومان به تصویب رسید. بودجه سال٩٧ این سازمان نسبت‌به مصوب سال‌٩۶، ١٩‌درصد افزایش داشته است. در یکی از تبصره‌های بودجه، شهرداری مشهد مکلف شد سامان‌دهی آرامستان‌های متروکه شهر را در اولویت کاری اصل‌٩٧ خود
قرار‌دهد.
مدیرعامل سازمان فردوس‌های شهرداری مشهد در‌این‌باره گفت: در‌راستای تکریم ارباب‌رجوع، راه‌اندازی سالن معراج جدید آرامستان بهشت‌رضا(ع) در دستورکار قرار دارد و سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.
حجت‌الاسلام حسین مهدوی‌دامغانی افزود: برای افزایش کیفیت خدمات، هوشمند‌سازی فرایندها در برنامه‌های کاری سازمان فردوس‌ها قرار دارد تا ارتباط مردم با نیروی انسانی به حداقل میزان ممکن برسد.
وی با اشاره به پیگیری‌های انجام‌گرفته برای احداث سالن‌های معراج در بیمارستان‌های بزرگ شهر تأکید‌کرد: برای تسهیل دسترسی به آرامستان رضوان، بهسازی جاده کلات، جزو برنامه‌های سال٩٧ سازمان فردوس‌هاست.
امیر شهلا، عضو شورا در ادامه جلسه علنی، با تأکید بر لزوم سامان‌دهی قطعه هنرمندان در بهشت‌رضا گفت: با‌توجه‌به اتمام فضای دفن در قطعه شهدا، تدبیر برای این موضوع چیست؟
خلیل‌ا... کاظمی، معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد، در‌این‌باره توضیح داد: توافق کردیم که در بخشی از فضای اختصاص‌یافته برای اجرای طرح «جبهه همین نزدیکی»، زیرساخت‌های لازم برای دفن شهدا
فراهم شود.

بودجه سال٩٧ سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد هم به مبلغ ٩٣‌میلیارد و ۴٠١‌میلیون‌تومان در جلسه علنی روز گذشته شورای اسلامی شهر به تصویب رسید. بودجه سال٩٧ این سازمان، نسبت‌به سال٩۶، ۵‌درصد افزایش داشته است.
در تبصره بودجه سازمان مدیریت پسماند مقرر شد درباره موارد جرائم و بهای خدمات در حوزه تفکیک از مبدأ و سامان‌دهی خاک و زائدات ساختمانی که برای اولین‌بار مرتکب تخلف می‌شوند، برابر سال‌های قبل و حسب مورد با نظر مدیر‌عامل سازمان مدیریت پسماند تا سقف ۴٠‌درصد مشمول تخفیف و بخشودگی شوند.
امیر شهلا، عضو شورای شهر مشهد در‌جریان بررسی این دستورکار خطاب به رئیس شورا گفت: شما در شهر رضویه، وعده ساخت یک سالن ورزشی دادید. آقای کاظمی هم قول داد که برای درخت‌کاری حاشیه مسیر مشهد به رضویه اقدام شود. امیدواریم این موضوعات در‌قالب بودجه سال٩٧ اجرایی شود.
محمدرضا حیدری، رئیس شورا، در واکنش به اظهارات شهلا گفت: در‌جریان این بازدید، مقرر شد درصورت آمادگی شهرداری رضویه برای نگهداری و آبیاری از فضای سبز، برای درخت‌کاری مسیر مشهد تا رضویه اقدام شود، اما تاکنون آن‌ها هیچ اقدامی انجام نداده‌اند.بتول گندمی، رئیس کمیسیون تلفیق شورا، ابراز کرد: به‌جای اینکه به موضوعات بخشی نگاه کنیم، بهتر است که نگاه جامع داشته باشیم. باید بررسی شود که چه خدماتی از‌سوی شهرداری مشهد به شهر رضویه ارائه می‌شود و چه خسارت‌هایی متوجه این شهر است.
در‌نهایت با پیشنهاد رئیس شورا، مقرر شد موضوع ارائه خدمات به شهر رضویه، به‌دلیل دفن زباله‌های شهروندان مشهدی در مجاورت این شهر، در‌قالب لایحه‌ای بررسی و به شورای شهر ارائه شود.

در نوزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد، بودجه سال٩٧ سازمان میادین میوه‌و تره‌بار از حیث منابع و مصارف به مبلغ ۵٣‌میلیارد و ٧٨۵‌میلیون‌تومان به تصویب رسید که نسبت‌به بودجه سال گذشته ۶۶‌درصد افزایش داشته است.
همچنین شهرداری مشهد مکلف شد به‌منظور اعمال ۵٠‌درصد تخفیف، در هزینه صدور مجوز بازارهای سیار سازمان میادین میوه و تره‌بار، برای افراد تحت‌پوشش کمیته امداد امام‌خمینی‌(ره)، بهزیستی و فروشندگان تولیدات مشاغل خانگی اقدام کند.

بودجه سال٩٧ سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی هم در نوزدهمین جلسه علنی شورا به مبلغ ١٣٣میلیارد و ١۴۵‌میلیون تومان به تصویب رسید.
به گفته حسن جعفری، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد، برای اولین‌بار در کشور تا نیمه اول سال٩٧، پنج‌بالابر حرفه‌ای برای استفاده در عملیات‌های اطفای حریق ساختمان‌های بلندمرتبه، آماده بهره‌برداری می‌شود.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس