نسخه پی دی اف

هتل‌ها خالی ؛ مدارس مسافرزده؛ فرماندار از اسکان زائران در مدارس و خالی ماندن هتل‌ها انتقاد کرد

زهرا اسکندریان- «اسکان زائران در مدارس، صنعت هتلداری و گردشگری مشهد را نابود می‌کند» این‌ها بخشی از سخنان فرماندار مشهد در شورای آموزش‌و‌پرورش استان بود.
به گزارش شهرآرا، همین دو هفته پیش بود که معاون گردشگری کشور در جلسه ستاد خدمات سفر از حذف اسکان نوروزی مدارس خبر داده و گفته بود: با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش و به دستور ستاد هماهنگی خدمات سفر، قرار شده است مدارس از چرخه اسکان نوروزی برای عموم مسافران خارج و خدمات آن‌ها فقط به فرهنگیان محدود شود. محمد محب‌خدایی همچنین در ادامه صحبت‌هایش از اسکان مسافران در مدارس، عنوان «تخلف» را به کار برده است.
موضوع اسکان مسافران در مدارس شاید بیش از سایر شهرهای کشور، صنعت هتلداری مشهد را تهدید کند؛ زیرا این شهر سالانه میزبان حضور میلیون‌ها زائری است که به پابوسی امام رضا(ع) می‌آیند و حتی در چنین وضعیتی هتلداران در سال‌های اخیر همیشه ظرفیت اشغال هتل‌ها را ۶۵ تا ٧۵ درصد اعلام کرده‌اند.
حالا روز گذشته فرماندار مشهد در جلسه شورای آموزش و پرورش استان، بخشی از صحبت‌هایش را به مشکلات و کاهش درآمد هتلداران اختصاص داد و اظهار کرد: تعداد ٢۵٠ مورد اماکن اقامتی مربوط به دستگاه‌های مختلف به اضافه مساجد و مدارس، صنعت هتلداری مشهد را با مشکل مواجه کرده است.
محمدرحیم نوروزیان افزود: این موضوع باعث شده است در مشهد به طور میانگین تختی که ٣٠٠ هزار تومان برای هر شب ارزش دارد، توسط هتلداران به اندازه ١٠٠ هزار تومان به مسافر ارائه شود.
در همین حال مدیرکل آموزش و پرورش استان با انتقاد از این موضوع اظهار کرد: در صورتی که اسکان زائران در مدارس متوقف شود، شاهد اسکان مسافران در خیابان‌ها و پارک‌ها خواهیم بود.

اسکان ١.۵ میلیون مسافر در مدارس
قاسم‌علی خدابنده با اشاره به حضور سالانه حدود ٣٠ میلیون مسافر در مشهد گفت: تنها ١.۵ میلیون نفر از مسافران در مدارس اسکان می‌یابند با این حال این اقدام همیشه برای آموزش و پرورش هزینه‌بر بوده‌ است.وی افزود: امسال هیچ‌گونه اقدامی برای جذب مسافر غیرفرهنگی در مدارس انجام نمی‌شود و این کار متوقف خواهد شد. نجاتی مهر، مدیرکل رفاهی و تعاون آموزش و پرورش استان نیز در ادامه به ارائه آماری در این باره پرداخت و گفت: امسال تاکنون هزار و ١١٧ مدرسه میزبان یک میلیون و ٣١٧ هزار نفر روز و ٣۴٢ هزار خانوار در استان بوده‌اند.

کمبود فضاهای آموزشی
اسکان نوروزی مدارس تنها موضوع مطرح شده در جلسه دو ساعته شورای آموزش و پرورش استان نبود و در این جلسه به کم نصیب بودن مشهد از فضا و امکانات آموزشی اشاره شد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی درباره این مسئله بیان کرد: در سال تحصیلی آینده با ۴۴ هزار دانش‌آموز جدید روبه‌رو می‌شویم. این دانش‌آموزان نیاز به تجهیزات، نیروی انسانی و فضای آموزشی دارند. با این حال مطرح شده است که تعداد کلاس‌های درس استان ٢۵ درصد و تعداد دانش‌آموزان در سال تحصیلی آینده ٢۴.۵ درصد اضافه خواهد شد.
سیدجواد حسینی افزود: آموزش و پرورش می‌تواند با برنامه‌ریزی بهتر، استفاده از سربازمعلم‌ها، استفاده از بازنشسته‌ها و ... با مشکل کمبود نیروی انسانی مقابله کند.
وی همچنین از وجود بخشنامه‌های بسیار زیاد در مدارس انتقاد کرد و گفت: آموزش و پرورش تا می‌تواند باید سر مدرسه را خلوت کند. مدارس حالا به گونه‌ای شده‌اند که برای هر باید و نبایدی بخشنامه می‌گیرد و از سازمان‌های مختلف به آنجا دستوراتی می‌رسد. اسکان مسافران نیز یکی از این موضوعات است که سر مدارس را شلوغ کرده است.
حسینی بیان کرد: امکانات و هزینه‌هایی را که برای اسکان زائران در مدارس می‌شود، می‌توان در جایی بهتر و برابر با شأن معلم هزینه کرد. در این راستا امیدواریم مرکز اقامتی آموزش و پرورش تا پایان سال ٩٧ به بهره‌برداری برسد.
مدیرکل نوسازی آموزش و پرورش استان نیز با بیان اینکه مشهد بیشترین مشکلات را در زمینه امکانات و فضاهای آموزشی دارد، افزود: متوسط سرانه فضاهای آموزشی در مشهد ٣.۵، در استان ۴.١ و در کشور ۵.٢ درصد است.
جاسم حسین‌پور افزود: ٧٠ درصد مشکلات استان در این‌باره مربوط به مشهد است و به همین دلیل از ٩۶ میلیارد تومان بودجه تخصیص یافته، ۶٠ میلیارد تومان را برای مشهد با عنوان توسعه کارگاه‌های هنرستان در نظر گرفتیم. همچنین این را باید گفت که بیشتر از نصف دانش‌آموزان حاضر در هنرستان، در مشهد حضور دارند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس