نسخه پی دی اف

لاریجانی با تأکید بر فراهم کردن بسترهای سرمایه‌گذاری در کشور: مشکل اشتغال با حرف زدن حل نمی‌شود

با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و استاندار خراسان رضوی، جلسه شورای اداری شهرستان قوچان برگزار شد.
به گزارش اداره‌کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی لاریجانی در این جلسه به شرایط سیاسی ایران و منطقه خاورمیانه اشاره کرد و گفت: شرایط به گونه‌ای است که باید به دنبال آبادانی کشور باشیم زیرا بسترهای خوبی برای کار و تلاش فراهم شده است و برخی چالش‌ها نیز برطرف شده‌اند. شرایط برای تحولات اقتصادی در کشور مهیاست. شاید قوای سه‌گانه در برخی مسائل سیاسی با هم اختلاف نظر داشته باشند اما با تبعیت از نظر رهبر معظم انقلاب، تلاش می‌کنند با هم‌افزایی و هم‌گرایی گام بردارند. وی ادامه داد: اشتغال با حرف زدن حل نمی‌شود بلکه باید بسترهای سرمایه‌گذاری در کشور فراهم شود. قطعا وقتی کار دست مردم بیفتد، اشتغال
هم ایجاد می‌شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: انقلابی بودن به این معناست که حواشی کم و به مشکلات مردم رسیدگی شود زیرا اگر اختلاف سلایق باعث درگیری بین مردم شود، دیگر انقلابی و مسئولیت‌شناس بودن مانعی برای گسترده شدن اختلافات نیست. وی افزود: نظام اداری فرسوده است و نمی‌توان برای اشتغال‌زایی در کشور روی آن حساب کرد. فرصت‌های اشتغال از بین مردم خلق می‌شود.
وی همچنین به طرح‌های عمرانی مربوط به راه‌آهن اشاره کرد و افزود: امسال می‌توان با گرفتن فاینانس و تحقق پانزده‌درصدی سهم دولت از صندوق، پروژه‌های راه‌آهن را به مرحله اجرا درآورد. لاریجانی همچنین گفت: طبق قانون برنامه ششم توسعه، شورای معادن در هر استان تشکیل می‌شود تا بتوان اقدامات بهتری در اکتشاف معادن و بهره‌گیری از آن‌ها انجام داد. این قانون به اشتغال بیشتر در کشور کمک می‌کند.
وی افزود: امسال ١٠٠ هزار میلیارد ریال در قالب تسهیلات بانکی به توسعه روستایی در کشور اختصاص یافت تا از مهاجرت بی‌رویه مردم از روستا به شهر جلوگیری شود و در کنار آن، تبصره ١٨ قانون بودجه می‌تواند به این بخش کمک کند.

رشیدیان: صادرات استان ١٧ درصد افزایش یافته است
استاندار خراسان رضوی نیز در این جلسه از افزایش هفده‌درصدی صادرات استان طی سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل خبر داد.
علیرضا رشیدیان تصریح کرد: به مدد همراهی و همدلی دولت و بخش خصوصی در استان، شاهد پیشرفت‌های مطلوبی در حوزه‌های مختلف بوده‌ایم.
وی افزود: از جمله آن‌ها می‌توان به افزایش شصت‌وشش‌درصدی تولید مقاطع فولادی، افزایش هفتادونه‌درصدی تولید فولاد خام، افزایش سی‌وهفت‌درصدی تولید لوله و پروفیل و افزایش شصت‌ودودرصدی تولید کاشی و سرامیک در سال جاری اشاره کرد.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به تلاش‌های صورت‌گرفته برای کاهش نرخ جویندگان کار گفت: طبق آمار مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری منتهی به پاییز در استان ٨/٨ درصد بوده است. رشیدیان با بیان اینکه در ابتدای سال ٣٢٠ هزار نفر در استان متقاضی اشتغال بوده‌اند و این رقم هم‌اکنون به ٢٠٠ هزار نفر کاهش یافته است تصریح کرد: به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که نرخ بیکاری سال ٩۶ را ۵/١ درصد از میزان نرخ جویندگان کار در سال گذشته کاهش دهیم.
وی در ادامه یکی از نیازهای اساسی را اصلاح قوانین و اعطای اختیارات بیشتر به استان‌ها ذکر کرد و افزود: واگذاری اختیارات بیشتر به استان‌ها سرعت حل مشکلات اجرایی و اقتصادی را بالا می‌برد.
استاندار خراسان رضوی همچنین گفت: ابتدای امسال اتفاق ناگواری برای برخی مناطق استان با وقوع زلزله رخ داد که طی آن هزار و ٧٠٠ خانه ویران شد اما به فضل الهی، ظرف کمتر از هشت ماه، هزار و ٧٢٠ خانه ساخته و به مردم تحویل داده شد. امام (ره) فرهنگ مجاهدت را در دل جوانان بیدار کرد. همچنین روز گذشته، نخستین یادواره امیران، سرداران و ٧٣۴ شهید شهرستان قوچان با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، استاندار خراسان رضوی، خانواده شهدا و گروه‌های مختلف مردم در مصلای این شهر برگزار شد.
به گزارش ایرنا، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، در این یادواره با بیان اینکه در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی،کشور شرایط سخت هرج و مرج، ترور و جنگ تحمیلی را تجربه می‌کرد افزود: حضرت امام(ره) فرهنگ مجاهدت را در دل جوانان بیدار کرد و با همین خصوصیت، در دفاع مقدس پیروز شدیم. امروز هم با همین حرکت در مقابل دسیسه‌های
دشمن ایستاده‌ایم.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس