نسخه پی دی اف

برکچی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری: روزانه ۶ میلیون سفر درون‌شهری در مشهد انجام می‌شود

سارا رنگیان- نوروز امسال هم مشهد مانند سال‌های گذشته میزبان بیش از هفت میلیون نفر مسافری خواهد بود که به آستان‌بوسی حریم رضوی می‌آیند و در کنار جمعیت بیش از سه میلیون‌نفری مجاوران این شهر، باید فکری برای تسهیل در تردد آن‌ها در شهر و تأمین زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی شود.
تیم معاونت حمل‌ و نقل شهرداری مشهد امسال با برنامه‌های از پیش تعیین‌شده و با دست پر به استقبال بهار و مهمانان نوروزی‌اش می‌رود و اقدامات مختلفی را برای خدمت‌رسانی به زائران در دستور کار دارد.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار مشهد روز گذشته برای نخستین بار از زمان آغاز فعالیت خود به میان خبرنگاران آمد تا در قالب نشستی مطبوعاتی، علاوه بر ارائه گزارشی از عملکرد، برنامه‌ها و اقدامات این معاونت در آستانه نوروز، پاسخ‌گوی سؤالات اهالی رسانه باشد.

افزایش سرویس‌دهی، کاهش هدوی
وحید برکچی در این نشست با بیان اینکه روزانه ١٢٠ هزار نفر با خط یکِ مترو جابه‌جا می‌شوند اظهار کرد: قطار شهری در ایام نوروز با افزایش زمان سرویس‌دهی، از ساعت ۶ تا ٢٣ خدمت‌رسانی خواهد کرد. هدوی(سرفاصله اعزام قطارها) خط نیز از ٧ دقیقه به ۴ دقیقه کاهش می‌یابد.
وی افزود: خط٢ مترو نیز در ایام نوروز با افزایش دوساعتی، از ۶ تا ١۵ سرویس‌دهی خواهد کرد. همچنین هدوی آن از ٢٠ دقیقه به ١٠ دقیقه کاهش می‌یابد.
برکچی با اشاره به اتصال خطوط یک و ٢ گفت: اقدامات اجرایی دو ایستگاه سعدی و شریعتی به پایان رسید، تست ایستگاه‌ها در حال انجام است و با اتمام اقدامات ایمنی، در اولین فرصت، تا پایان سال یا اوایل سال آینده، از این ایستگاه‌ها رونمایی خواهد شد.
برکچی افزود: به دلیل اهمیت پروژه اتصال خط یک و ٢ قطارشهری، به رغم محدودیت‌های اعتباری شهرداری مشهد، برای تکمیل این پروژه در بخش سیگنالینگ و تکمیل ایستگاه‌ها ٢۵٠ میلیارد تومان اعتبار هزینه شد.

افزایش ساعت سرویس‌دهی اتوبوس‌ها
معاون شهردار مشهد با اشاره به اینکه روزانه بالغ بر ۶ میلیون سفر در مشهد انجام می‌شود، گفت: روزانه یک میلیون مسافر و سالانه ٣۶٠ میلیون نفر با ناوگان اتوبوس‌رانی جابه‌جا می‌شوند.
وی اظهار کرد: در راستای خدمت‌رسانی بهتر، از ١۶ اسفند، یک ساعت به زمان سرویس‌دهی اضافه می‌شود و ارائه خدمات از ۶ صبح تا ٢١:٣٠ ادامه خواهد داشت.
برکچی با بیان اینکه «در ایام نوروز در محل‌های اسکان زائر سرویس‌دهی ویژه خواهیم داشت» گفت: در راستای خدمات‌رسانی بهتر، تعداد ناوگان اتوبوس را در ایام نوروز افزایش خواهیم داد. به‌علاوه، سرویس‌های دربستی در پایانه‌های مسافربری امام‌رضا(ع)، معراج و راه‌آهن نیز مستقر خواهند شد.
وی با اشاره به رونمایی از ٢١٠ دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس با فناوری یورو۴ افزود: به این ترتیب، عمر ناوگان اتوبوس‌رانی مشهد از متوسط ۵/٧ به ۶ سال کاهش یافت و از این طریق، آلودگی هوا نیز کاهش خواهد یافت.
معاون شهردار مشهد اجرای خط٣ بی‌آرتی را از اولویت‌های سازمان اتوبوس‌رانی در سال ٩٧ دانست و گفت: با اجرای خط٣ بی‌آرتی، در گام نخست، روزانه هفت هزار و ١۵٠ نفر و در گام بعدی ٢٠٠ هزار نفر با این خط جابه‌جا خواهند شد.
برکچی با بیان اینکه یکی از معضلات مسیر خط٣ بی‌آرتی پارکینگ و پارک‌سوار بود افزود: در این راستا تعدادی پارکینگ در خیابان مجد، توحید و قرنی آماده‌سازی شده است. همچنین برای برطرف کردن اعتراضات تعدادی از صاحبان واحدهای صنفی، در کنار ایجاد بارانداز، مقرر شده است تعدادی خودرو برقی برای جابه‌جایی بار این واحدهای صنفی فعال شود.
معاون شهردار مشهد درباره اقدامات شرکت هوشمند الیت در ایام نوروز گفت: ٣٠ هزار جای پارک موقت در محدوده هسته مرکزی شهر و اطراف آن پیش‌بینی شده است. برکچی اظهار کرد: قرار است این پارکینگ‌ها علاوه‌بر فضای پارک موجود در شهر آماده‌سازی شود که برای آن‌ها کنترل تردد مکانیزه نیز صورت خواهد گرفت.
وی ادامه داد: در این راستا نرم‌افزاری برای شناسایی جای پارک طراحی شده است.وی همچنین با اشاره به فعالیت ١٣ هزار و ۵٠٠ تاکسی زرد و ٢۵ هزار ماشین زیر نظر تاکسی‌رانی، درباره آخرین اقدامات در این سازمان اظهار کرد: لایحه تاکسی‌های اینترنتی برای بررسی نهایی به استانداری ارائه شده‌است و به محض تأیید، اجرایی خواهد شد.برکچی افزود: همچنین اقداماتی در راستای خدمت‌رسانی بهتر به مردم در این سازمان صورت گرفته است که می‌توان به ارائه دستگاه‌های کارت‌خوان و تخفیفات ویژه اشاره کرد.

واگذاری ۵ دوربین ثبت تخلف به پلیس راهور
معاون شهردار مشهد با بیان این مطلب که پنج دوربین ثبت تخلف سیار در اختیار پلیس راهور قرار داده‌اند اظهار کرد: این دوربین‌ها با نصب روی ماشین پلیس، ضمن رصد مسائل ترافیکی، تخلفات را نیز ثبت می‌کند.
وی درباره محدوده‌های طرح ترافیک گفت: در برنامه سال ٩٧ مقرر شده است با تصویب شورای همتا به دلیل وجود مشکلات ترافیکی در شهر، محدوده طرح ترافیک مشهد افزایش پیدا کند. با این حال، محدودیت‌های ترافیکی هسته مرکزی شهر در ایام نوروز نیز به روال قبل خواهد بود و طرح زوج و فرد در روزهای غیرتعطیل اجرا می‌شود.
مدیرعامل سازمان اتوبوس‌رانی شهرداری مشهد نیز در این نشست از جایگزینی مینی‌بوس با اتوبوس مسیرهایی که کم‌مسافر هستند خبر داد و گفت: طبق استاندارد موجود، یک دستگاه اتوبوس دوازده‌متری باید به طور میانگین ٨٠٠ هزار نفر را جابه‌جا کند اما خطوط اتوبوسی در مشهد وجود دارد که میانگین تنها ٣٠٠ هزار نفر از آن‌ها استفاده
می‌کنند.
علی‌اصغر نیشابوری افزود: این در حالی است که خطوط مینی‌بوس شهرداری تا ۴۵٠ نفر را در روز جابه‌جا می‌کنند. لذا مقرر شد در خطوط اتوبوسی که تراکنش کم وجود دارد، به جای اتوبوس، از مینی‌بوس استفاده شود.

بازبینی قرارداد ایستگاه‌های دوچرخه
مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری نیز در بخشی از این نشست از بازبینی قرارداد ایستگاه‌های دوچرخه مشهد خبر داد.
سیدمهدی امامی میبدی ادامه داد: قراردادی در دوره قبلی به صورت مشارکتی با بخش خصوصی برای احداث ١۵٠ ایستگاه دوچرخه منعقد شد که اکنون ١٣۴ ایستگاه آن فعال است اما با توجه به استقبال کم‌رنگ شهروندان، این قرارداد در حال بازبینی است.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس