نسخه پی دی اف

سکه استیضاح برگشت؛ بهارستان دوباره به ربیعی و آخوندی اعتماد کرد

روز گذشته استیضاح وزرای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، و راه و شهرسازی در بهارستان برگزار شد و نمایندگان دوباره به ربیعی و آخوندی اعتماد کردند.
به گزارش خانه ملت، در جلسه نوبت صبح مجلس، محمدقسیم عثمانی به عنوان نخستین موافق استیضاح در صحن علنی صحبت کرد. عثمانی با انتقاد از همراهی وزیر کار برای استثمار کارگران گفت: ربیعی وزارت رفاه اجتماعی را به وزارت تبعیض اجتماعی تبدیل کرده است و سرمایه‌های صندوق تأمین اجتماعی را وجه‌المصالحه سیاسی، جناحی و باندی کرده است. محمود نگهبان سلامی، نماینده مردم خواف و رشتخوار در مجلس، در موافقت با استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: یکی از مواردی که نمایندگان تقریبا روزانه با آن روبه‌رو هستند تجمعات کارگری است که به علت پاسخ‌ ندادن به مطالبات کارگران شکل می‌گیرد. وزیر از کارگران بیشتر به مثابه ابزاری برای خواسته‌های شخصی و برای بقای خود استفاده می‌کند مخصوصا که در روزهای اخیر شاهد پیامدهایی بود‌یم مبنی‌بر اینکه در صورت استیضاح وزیر، کارگران مقابل مجلس شورای اسلامی یا مکان‌های دیگر حضور پیدا می‌کنند.

قطعا ۶ ماه کم است
جهانبخش محبی‌نیا در مخالفت با استیضاح علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: وزرای سابق را با آقای ربیعی مقایسه کنید. آن‌ها نیز مسئول تأمین رفاه و تعاون بودند. سرور گران‌قدر می‌فرمایند شش ماه برای رسیدن به نقطه اپتیمم اشتغال، اصلاح مدیریت و برخورد با مفاسد کافی نیست. قطعا شش ماه کم است.
مصطفی کواکبیان در مخالفت با استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تشریح علل موافقت خود با روند فعالیت وزیر گفت: وزارتخانه‌ای که آقای ربیعی در اختیار دارد سه بخش اقتصادی، اجتماعی و خدماتی را در بر می‌گیرد. از این سه بخش، ٢٠ درصد به انجام مأموریت‌های اقتصادی و ٨٠ درصد به انجام مأموریت‌های اجتماعی و خدماتی می‌پردازند.
عضو فراکسیون امید یادآور شد: در نامه استیضاح آمده است که بنگاه‌داری یکی از مشکلات این وزارتخانه است، و خوشبختانه هیچ تعریضی درباره بخش‌های اجتماعی و خدماتی نشده است زیرا عموم استیضاح‌کنندگان از روند فعالیت‌های سازمان بهزیستی و بخش‌های توان‌بخشی و اجتماعی کشور رضایت دارند و تمام انتقادات به ٢٠ درصد فعالیت‌های اقتصادی این وزارتخانه برمی‌گردد. شفافیت اقدامات آقای ربیعی از این جهت بوده که ٨٠ درصد فعالیت‌های اجتماعی و خدماتی در آن ٢٠ درصد به کار گرفته شده است.

معضل فقر با پاشیدن پول حل نمی‌شود
علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در نطق دفاعی خود در جلسه استیضاح، با بیان اینکه «سیاست‌های فقرزدایی را در دولت به پیش برده‌ایم» گفت: فقرزدایی به ۲۰ سال برنامه نیاز دارد و فقر و معضل آن با پاشیدن پول حل نخواهد شد.
وی افزود: هیچ‌کدام ما سوپرمدیر نیستیم و دوران مدیران سوپرمن گذشته است. از همین رو، آقای لطفی در زمان دولت گذشته مدیرعامل هلدینگ بوده است. مگر دولت گذشته رفیق خانه کارگران بوده است؟ چرا توهین می‌کنند؟ ایشان سلسله‌مراتب عمودی را طی کرده است.
این وزیر دولت دوازدهم گفت: من فردی را اخراج کردم و پرونده‌اش را به دادگاه دادم زیرا ساختمانی را که ارزش آن سه میلیارد تومان است دو میلیارد تومان اجاره کرده و ۵/١٢ میلیارد تومان در آن هزینه کرده است. وقتی که به او تشر زدم، مبلغ شد ۵/٢ میلیارد تومان. همین آقا کمپین «نه به ربیعی» راه انداخته است و در مجلس می‌پلکد! اسم وی را به رئیس مجلس می‌دهم تا مشخص شود.
ربیعی با بیان اینکه نمی‌خواسته است وارد مثال فوق مسائل شود اضافه کرد: آقای بابایی صالحی دستخطش را به من نشان داد که به فلانی می‌گوید چه بگو و چه نگو.
در نهایت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ١٢۶ رأی موافق، ١٢۴ رأی مخالف، دو رأی ممتنع و یک رأی باطل از مجموع ٢۵٣ رأی اخذشده، با طرح استیضاح علی ربیعی مخالفت کردند.

در جاده‌ها سالانه ١۶ تا ١٧ هزار کشته داریم
استیضاح عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، نیز در نوبت عصر پارلمان برگزار شد. علیرضا بیگی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی در مجلس شورای اسلامی، در دفاع از استیضاح عباس آخوندی گفت: به طور متعدد، شواهد و قراین مختلفی بروز می‌یابد که ناتوانی و ناکارآمدی وزارت راه و شهرسازی را اثبات می‌کند. این ناکارآمدی سبب نابودی جان و مال مردم شده است. مجلس در چنین شرایطی باید به وظیفه ذاتی خود عمل کند. احمد مرادی در موافقت با استیضاح وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: در جاده‌ها سالانه ١۶ تا ١٧ هزار کشته داریم. چه‌کسی به غیر از وزیر مسئولیت مستقیم این موضوع را برعهده دارد؟ در سوانح هوایی نیز مشاهده کردیم که چه اتفاقات ناگواری رخ داد. در دریا نیز شاهد سوانح هستیم و بخش ریلی هم از سوءمدیریت بی‌نصیب نبوده است.
احد آزادی‌خواه در دفاع از استیضاح عباس آخوندی در صحن علنی با اشاره به آمار و ١٢ هزار میلیارد تومان بدهکاری به پیمانکاران، ٢۴٠ هزار میلیارد تومان پروژه ناتمام و پنج هزار میلیارد تومان بودجه گفت: مشخص نیست این خلأ چگونه پر می‌شود. شاید برخی بگویند دولت باید منابع مالی وزارت راه را پر کند اما این وزارتخانه باید به گونه‌ای عمل کند که اعتبار جذب کند و در صورت نبودِ پول و فاینانس، به مردم وعده ندهد و پروژه جدید کلنگ نزند.

استیضاح باعجله انجام شده است
سید حسن علوی نیز در بیان علل مخالفتش با استیضاح وزیر راه و شهرسازی گفت: باید یک‌بار از خود بپرسیم آیا به‌راستی همه این مشکلات واقعا به یک وزیر و وزارتخانه مربوط می‌شود. ما چه کرده‌ایم؟ چطور شد که در دوره‌های قبل سه وزارتخانه را تجمیع کردیم که هیچ آبروریزی‌ای نمی‌تواند مشکلاتش را حل کند؟ این خطای راهبردی را چه کسی انجام داده است؟
الیاس حضرتی هم در جریان بررسی استیضاح عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، به بیان دلایل مخالفت خود با این استیضاح پرداخت و گفت: استیضاح باعجله انجام شده است و محتوا و محورها نشان‌دهنده این عجله است. یکی از عادات بد ما این است که زمانی که یک اتفاق، فاجعه یا بحران در کشور پیش می‌آید، به جای ریشه‌یابی، شروع به زدن طرف می‌کنیم.

عذرخواهی آخوندی از مردم
عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، در نطق خود در جریان استیضاح در صحن علنی با بیان اینکه استیضاح او به علت سقوط هواپیمای دنا کلید خورده است گفت: وظیفه دارم به خانواده جان‌باختگان حادثه هواپیمایی دنا و مردم تسلیت بگویم و بابت تمام کاستی‌ها و کمبودها از تمام ملت عزیز پوزش بخواهم. واقعیت این است که در فرودگاه یاسوج پیش از این ٣٠ میلیارد تومان هزینه کرده بودیم تا در دهه فجر آن را افتتاح کنیم اما شوربختانه چنین اتفاقی رخ داد.
وی همچنین تصریح کرد: در حوزه راه‌آهن تهران-مشهد دو میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شد و در حوزه شیراز به اصفهان ٨٠٠ میلیون دلار تأمین مالی جدید از کشور چین صورت گرفت.
در نهایت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ١۵٢ رأی موافق، ٩٢ رأی مخالف و دو رأی ممتنع از مجموع ٢۴۶ اخذشده در جلسه علنی دیروز، با طرح استیضاح عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، مخالفت کردند.
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس