کنجد شگفت‌انگیز

دانه‌های کنجد، جزو باستانی‌ترین خوراکی‌های روی کرۀ زمین هستند. در‌واقع گیاه کنجد، کهن‌ترین گیاهی است که به‌خاطر دانه‌ها و روغنش کشت می‌شود. کنجد در فرهنگ سرزمین‌های شرقی، مدیترانه‌ای و آفریقایی، ارزش بالایی دارد و هزاران سال است که برای خوش‌طعم کردن غذا، تهیۀ روغن‌، تقویت و سلامت پوست، از آن استفاده می‌شود. کنجد نسبت‌به سایر دانه‌ها، بیشترین مقدار چربی را دارد و به‌دلیل طعم فوق‌العاده‌اش به صورت‌های مختلف از‌جمله ارده، روغن کنجد و... در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. دانه‌های کنجد در اندازه‌های مختلف و در رنگ‌های سفید، قهوه‌ای طلایی، سیاه، زرد و بژ وجود دارند. دانه‌های کنجد سیاه‌رنگ، که بیشتر در چین و آسیای جنوبی کشت می‌شوند، قوی‌ترین طعم و رایحه را دارند و دانه‌های سفید یا بژرنگ، متداول‌تر هستند و در بیشتر مناطق دنیا در دسترس‌اند.
..........................................
ارزش غذایی بالا
کنجد، گیاهی گُل‌دار و از ردۀ دولپه‌ای‌هاست. دانه‌های کنجد حاوی روغن بسیار با‌ارزشی هستند. این دانه‌ها ۵۵‌درصد چربی و ۲۰‌درصد پروتئین دارند و به همین دلیل، یک منبع بسیار غنی از اسیدهای چرب ضروری و بعضی از اسیدهای آمینه‌‌ محسوب می‌شوند. دانه‌های کنجد، دو آنتی‌اکسیدان بسیار مفید از خانوادۀ لیگنان‌ها به نام‌های سسامین و سسامولین هستند. یک قاشق غذاخوری از دانه‌های کامل کنجد دارای ۵۲‌کالری، ۴‌گرم چربی، یک گرم کربوهیدرات، ۲‌گرم پروتئین، ۴‌میلی‌گرم مس (۱۸‌درصد از نیاز روزانه)، ۲‌میلی‌گرم منگنز (۱۱‌درصد از نیاز روزانه)، ۸۷‌میلی‌گرم کلسیم (۹‌درصد از نیاز روزانه)، ۳۱میلی‌گرم منیزیم (۸ درصد از نیاز روزانه)، ۳‌میلی‌گرم آهن (۷ درصد از نیاز روزانه)، ۵۷‌میلی‌گرم فسفر (۶ درصد از نیاز روزانه)، ۷‌میلی‌گرم روی (۵ درصد از نیاز روزانه) و یک‌میلی‌گرم تیامین (۵‌درصد از نیاز روزانه) است.
..........................................
محافظت از قلب
مصرف کنجد به بهبود وضعیت چربی‌ها کمک می‌کنند و در تنظیم کلسترول مؤثر است. مشخص شده است که مصرف ۵٠‌گرم پودر دانه‌های کنجد به‌مدت پنج هفته، تأثیرات مثبتی روی سطح کلی کلسترول، کلسترول بد، نسبت کلسترول بد به کلسترول خوب و وضعیت آنتی‌اکسیدانی دارد. روغن کنجد را یک ضدفشار خون قوی هم می‌دانند. در سال‌۲۰۰۶ پژوهشی به‌منظور بررسی تأثیر مصرف روغن کنجد انجام و مشخص شد که کنجد یک خوراکی طبیعی و بسیار مفید است که می‌تواند فشار خون را پایین بیاورد. محققان بعد‌از پیگیری نشانه‌های مختلف در ۳۲‌بیمار مبتلا به فشار خون که در سنین ۳۵ تا ۶۰‌سال قرار داشتند و روغن کنجد را به‌عنوان تنها روغن خوراکی مصرفی‌شان به مدت ۴۵ روز استفاده کرده بودند، دریافتند روغن کنجد در کاهش فشار خون در بیشتر این بیماران مؤثر بوده است.
..........................................
تنظیم‌کننده هورمون‌ها
پژوهش‌ها نشان می‌دهند کنجد می‌تواند روی تولید هورمون‌های جنسی تأثیر مثبتی بگذارد، چون موجب سوخت‌و‌‌ساز بهتر اسیدهای چرب خصوصاً در خانم‌های یائسه می‌شود. مطالعه‌ای که نتایج آن در «The Journal of Nutrition» منتشر شده است، نشان می‌دهد هضم کنجد تأثیر مثبتی بر چربی‌های خون و وضعیت آنتی‌اکسیدانی در زنان بزرگ‌سال دارد که درنهایت هورمون‌های جنسی را تحت تأثیر مثبت قرار می‌دهد. در این تحقیقات ۲۶‌خانم یائسه طی یک دورۀ پنج‌هفته‌ای، روزانه ۵۰‌گرم پودر دانۀ کنجد مصرف کردند و تأثیر کنجد روی هورمون‌های جنسی، میزان اکسیداسیون و چربی آن‌ها مورد‌بررسی قرار گرفت. پس‌از پنج‌هفته، بهبودهایی در پیوندهای هورمون‌های آن‌ها مشاهده شد و همچنین سطح کلی‌ کلسترولشان کاهش و وضعیت آنتی‌اکسیدانی‌شان هم بهتر شده بود.
..........................................
کمک به چربی‌سوزی
یکی از خواص کنجد، چربی‌سوزی آن است. چربی‌ها با ارسال پیام‌هایی به مغز، در ترشح هورمون‌هایی که به ما احساس سیری می‌دهند، نقش دارند. اساساً چربی‌های سالم با کاهش «گرلین» یا همان هورمون گرسنگی، چربی‌سوزی را بیشتر می‌کنند. مطالعه‌ای که روی حیوانات انجام شد، نشان می‌دهد دانه‌های کنجد می‌توانند به‌عنوان یک خوراکی چربی‌سوز بسیار عالی عمل کنند، چون مکانیسم‌های مهم کبد را تقویت می‌کنند و افزایش فعالیت آنزیم‌های گوناگون کبد، که مسئول تجزیه اسیدهای چرب هستند، چربی‌سوزی را افزایش می‌دهند. به همین دلیل است که امروزه مکمل‌های غذایی متعددی برای چربی‌سوزی یا بدن‌سازی در بازار وجود دارند که حاوی عناصر فعال مشتق‌شده از دانه‌های کنجد هستند. البته همیشه بهترین کار، این است که از منابع غذایی طبیعی بهره‌مند شویم.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس