بیماری شایع خشکی چشم

﷯شهروند: درمان سوزش ناشی از خشکی چشم چیست؟ دورۀ درمان چقدر طول می‌کشد؟
﷯خشکی چشم، یک بیماری شایع است که این روزها خیلی‌ها به‌دلیل بروز آن به پزشک مراجعه می‌کنند. خشکی چشم باعث درد، خارش، قرمزی و در‌نتیجه، تاری دید می‌شود. علت اصلی آن هم استفادۀ مداوم از تلفن همراه و رایانه است که افراد با تمرکز و به مدت طولانی بدون پلک‌زدن به صفحۀ آن خیره می‌شوند.
لازم به ذکر است که گرما و سرمای زیاد، جریان هوای تند (کولر و گرم‌کننده‌ها)، رطوبت کم هوا، استفادۀ زیاد از کامپیوتر، تابش مستقیم خورشید و آلودگی هوا می‌‌تواند از علل تشدید‌کنندۀ خشکی چشم محسوب شود. البته سن شایع خشکی چشم در افراد، بالای ۵۰‌‌سال است.
ابتدا باید معاینۀ دقیقی انجام داد و اگر نشانه‌ها خشکی چشم را تأیید کند، درمان‌های متعددی برای آن وجود دارد. اگر دارویی که برای درمان بیماری دیگری مصرف می‌شود، باعث خشکی چشم شده باشد، پزشک‌ می‌تواند دارو را تغییر دهد. یکی از رایج‌ترین درمان‌ها استفاده از قطره‌های اشک مصنوعی است که باید به طور مداوم برای مدتی استفاده شود.
به‌جز مصرف دارو، نکتۀ مهم در درمان این بیماری، تغییر روش زندگی است. البته مصرف مواد غذایی نیز بر کاهش این مشکل اثر دارد. باید زمان استفاده از ابزارهای رایانه‌ای را کوتاه و با فاصله کنید. بعد‌از مدتی به فاصلۀ دور نگاه کنید و تعداد پلک‌‌زدن‌های ارادی خود را افزایش دهید.
در هر ٢٠‌دقیقه، مدت ٢‌دقیقه استراحت کنید و چشم‌های خود را ببندید. این کار باعث می‌شود چشم‌هایتان مرطوب شود و کمتر احساس خشکی و سوزش کنید. به‌طور منظم، این کار را هر یک ساعت یک بار تکرار کنید تا به آن عادت نمایید.
* بینایی‌سنج/ دکتر محمود اثنی‌عشری*
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس