دکتر علیرضا قیامتی در نشست جمعیت زنان مسلمان نو اندیش خراسان به مناسبت روز حافظ مطرح کرد ؛ حافظ چکیده فرهنگ ایرانی

رنگیان: ٢٠‌‌مهر، روز بزرگداشت اسطوره‌ای درمیان شاعران کشور است که سهم بسزایی در ادبیات و فرهنگ ایران دارد و بجاست که از مجموعه آثار وی در‌جهت بهبود حوزۀ ادبی بهره برده شود. این امر، مستلزم برگزاری برنامه‌هایی در‌خور این شاعر است. دراین‌راستا به‌همت « جمعیت زنان مسلمان نواندیش خراسان‌رضوی» برنامه‌ای فرهنگی‌ادبی با حضور جمعی از اساتید و حافظ‌شناسان کشور در خانۀ احزاب خراسان‌رضوی برگزار شد. حضور مسئولان شهری در این جمع، تأییدی بر مهم‌بودن حوزه‌های فرهنگی و ارزش والای شاعرانی چون حافظ و فردوسی بود. در این گردهمایی که با حضور علیرضا قیامتی، پژوهشگر و مدرس دانشگاه برگزار شد، بر اهمیت و تأثیرگذاری آثار این اسطورۀ ادبی تأکید و ابعاد مختلف زندگی و آثار حافظ تشریح شد. قیامتی دربارۀ حافظ می گوید: «خواجه شمس‌الدین محمد‌شیرازی شاعر و حافظ قرآن، متخلص‌به «حافظ» و معروف به «لسان‌الغیب» از بزرگ‌ترین شاعران غزل‌سرای ایران و جهان به شمار می‌رود.». در ادامه مشروح این نشست آمده است که می‌خوانید.
﷯ ﷯ ﷯
حافظ را نمی‌توان از سنخ شاعران تک‌بعدی و تک‌ساحتی، محسوب و تفکر شاعرانه‌اش را تنها با یک وجه خاص تفسیر و تأویل کرد.
شعر حافظ دارای ابعاد گوناگون و متنوع و سرشار از راز و رمز و پرسش از حقیقت هستی است.
صبحدم از عرش می‌آمد خروشی، عقل گفت
قدسیان گویی که شعر حافظ از بر می‌کنند
حافظ از بزرگ‌ترین شاعران نغزگوی ادبیات فارسی است. حافظ اوایل قرن هشتم ه‍.ق- حدود سال ٧٢٧- در شیراز دیده به جهان گشود. پدرش بهاءالدین، بازرگان و مادرش اهل کازرون بود. پس‌از مرگ پدر، شمس‌الدین کوچک نزد مادرش ماند و در سنین نوجوانی به شغل نانوایی پرداخت. در همین دوران به کسب علم و دانش علاقه‌مند شد و به درس و مدرسه پرداخت. بعد‌از تحصیل علوم، زندگی او تغییر کرد و در جرگۀ طالبان علم درآمد و مجالس درس علمای بزرگ شیراز را درک کرد. او به تحقیق و مطالعه کتاب‌های بزرگان آن روزگار، ازقبیل کشاف زمخشری، مطالع‌الانظار قاضی‌بیضاوی و مفتاح‌العلوم سکاکی و امثال آن‌ها پرداخت. همچنین در مجالس درس قوام‌الدین ابوالبقاء عبدا... بن‌محمود بن‌حسن اصفهانی‌شیرازی نیز حضور داشت.

مرتبۀ والا در تفکر عالی و عرفانی
حافظ، مردی بود ادیب، عالم به علوم ادبی و شرعی و آگاه از دقایق حکمی و حقایق عرفانی. استعداد خارق‌العادۀ او در تلفیق مضامین و آوردن صنایع گوناگون بیانی در غزل، او را سرآمد شاعران زمان خویش و حتی تمامی شاعران زبان فارسی کرده است. او بهترین غزلیات مولوی، سعدی، کمال، اوحدی، خواجو و سلمان را استقبال کرده است، اما دیوان او به‌قدری از بیت‌های بلند و غزلیات عالی و مضمون‌های نو پر است که این تقلیدها و تأثرها در‌میان آن‌ها کم و ناچیز می‌نماید. علاوه‌بر‌این، مرتبۀ والای او در تفکر عالی و حکمی و عرفانی و قدرتی که در بیان آن‌ها به فصیح‌ترین و خوش‌آهنگ‌ترین عبارات داشته، وی را یکی از بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین شاعران ایران قرار داده و دیوانش را مورد‌قبول خاص و عام ساخته است.

توجه خاص به استفاده از
صنایع مختلف لفظی و معنوی
این نکته را نباید فراموش کرد که عهد حافظ با آخرین مراحل تحول زبان فارسی و فرهنگ اسلامی ایران مصادف بود. از‌این‌روی، زبان و اندیشۀ او در مقایسه با استادان پیش از وی به ما نزدیک‌تر است و به این سبب است که ما حافظ را بیشتر از شاعران خراسان و عراق درک می‌کنیم و سخن او را بیشتر
می‌پذیریم.از دیگر نکات اشعار او، توجه خاص او به استفاده از صنایع مختلف لفظی و معنوی است، به‌نحوی‌که کمتربیتی از او می‌توان یافت که خالی از نقش و نگار صنایع باشد. اما چیره‌دستی او در به‌کار‌بردن الفاظ و صنایع به حدی است که صنعت در سهولت سخن او اثری ندارد و کلام او را متکلف نمی‌نماید.برخلاف اطلاعات حافظ از دقایق عرفانی و اشارات مکرر

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس