کارشناسان در گفت‌وگو با شهرآرا ضمن اشاره‌به ظرفیت‌ها در حوزۀ «گردشگری سلامت» خواستار شدند؛ مشهد، جهان‌شهر «گردشگری سلامت»

خالدی – چندروز پیش به‌صورت اتفاقی گذرم به یکی از مراکز درمانی شهر افتاد. ناگهان در سالن انتظار همهمه‌ای به‌پا شد و شخصی میان دادوبیدادش با زبان عربی چیزهایی می‌گفت. بعد از چند دقیقه متوجه شدم که درست فکر می‌کردم: یک دلال سودجو و فرصت‌طلب کلاه یک گردشگر عرب را که برای درمان به مشهد آمده بود، برداشته است.

سالانه ۶هزار گردشگر سلامت
به گفتۀ دکتر محمداسماعیل خیامی، مدیر «گردشگری سلامت» دانشگاه علوم‌ پزشکی، سالانه حدود ۶هزار بیمار خارجی، که از کشورهای مختلف و عمدتاً مسلمان، با هزار امید و آرزو شهر امام رضا(ع) را برای درمان خود انتخاب کرده‌اند، در بیمارستان‌های مشهد بستری می‌شوند و این فقط بخشی از ظرفیت‌های مشهد در حوزۀ «گردشگری سلامت» است. به‌طور قطع موانعی بر سر راه توسعۀ صنعت گردشگری وجود دارد، اما این نحوۀ برخورد با زائران خارجی، بهانه‌ای شد تا ظرفیت‌های شهر مشهد را در حوزۀ «گردشگری سلامت»، که دنیا سال‌هاست به آن توجه ویژه داشته است، با چندتن از دست‌اندرکاران و کارشناسان این حوزه بررسی کنیم.مدیر «گردشگری سلامت» دانشگاه علوم‌‌پزشکی، بیماران خارجی‌ای را که برای درمان به مشهد می‌آیند، به دو دسته تقسیم می‌کند و می‌گوید: «بخشی از بیماران، خدمات درمانی سرپایی دریافت می‌کنند که حدود ١٠% کل گردشگران خارجی (سالانه بین ١٠٠ تا ١۵٠هزارنفر) هستند. عده‌ای هم در مراکز درمانی بستری می‌شوند که در سال ١٣٩۵ این تعداد به ۶٠٠٠تن رسیده بود.».اگرچه عراق، افغانستان، ترکمنستان، لبنان و کشورهای حاشیۀ جنوبی خلیج فارس، بیشترین گردشگر حوزۀ سلامت را روانۀ مشهد کرده‌اند، اما کشورهای اروپایی نیز در این لیست دیده می‌شوند.
خیامی در ادامه، حضور دلال‌ها در «گردشگری سلامت» را یک‌مانع مهم برای به‌ظهوررسیدن ظرفیت‌ها می‌داند و تصریح می‌کند: «دلال‌ها اثر منفی درازمدت دارند و یکی از راهکارها برای جلوگیری از فعالیت این افراد برنامه‌ریزی هماهنگ دستگاه‌ها و اجرای آن به‌کمک نهادهای رسمی خصوصی این حوزه است. حمایت از شرکت‌های رسمی فعال در این حوزه، مانند آژانس‌ها، هتل‌ها، انجمن صنفی راهنمایان گردشگری، و هماهنگی با مراکز درمانی، مهم و تأثیرگذار خواهد
بود.».

همۀ مراکز می‌توانند به خارجی ‌هاخدمات بدهند
مدیر «گردشگری سلامت» دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه تصریح می‌کند: «همۀ مراکز بیمارستانی شهر درصورت داشتن جای خالی، ظرفیت سرویس‌دهی به بیماران خارجی را دارند. ».
محمداسماعیل خیامی بحث بازاریابی در «گردشگری سلامت» را بسیارمهم دانسته و با بیان اینکه این امر اقدامی فرادستگاهی و حتی ملی است، می‌گوید: «برای اینکه سیر صعودی سفر گردشگران خارجی به شهر مشهد در حوزۀ سلامت ادامه داشته باشد و بتوانیم در درازمدت توان رقابت خود با کشورهای دیگر را حفظ کنیم، باید به بازاریابی توجه ویژه داشته باشیم، چراکه ما با‌توجه‌به قیمت‌ها و همچنین امکانات موجود پزشکی در رقابت با کشورهای منطقه از مزیت‌ها و ظرفیت‌های اقتصادی خوبی برخوردار هستیم؛ فقط باید درعرصۀ معرفی این امکانات به‌شکل بین‌المللی تلاش و برنامه‌ریزی بیشتری داشته باشیم.».

اطلاع‌رسانی به متقاضیان درمان قوت بگیرد
ملیحه نامنی، دبیر انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان خراسان رضوی و مدرس اکوتوریسم، با بیان اینکه مشهد در حوزۀ گردشگری از ظرفیت‌های بسیارخوبی برخوردار است، اظهار داشت: «درزمینۀ پزشکی، چه در بخش اماکن درمانی و چه در حوزۀ نیروی انسانی و پزشکان کارآمد و متخصص، در وضعیت خوبی قرار داریم، تاجایی‌که سالانه شاهد حضور بسیاری از پزشکان متبحر جهان در شهر مشهد برای حضور در کنفرانس‌های علمی و همچنین رایزنی با پزشکان ایرانی
هستیم.».
نامنی، پدیده‌های زمین‌شناختی با خاصیت درمانی را هم یکی دیگر از ظرفیت‌های بالقوۀ مشهد در «گردشگری سلامت» می‌داند و می‌گوید: «در حوزۀ ژئوتوریسم (مانند چشمه‌های آب گرم، آفتاب‌درمانی و تنوع گیاهان دارویی که دارای کارکرد درمانی هستند) نیز از امکانات خوبی برخوردار هستیم که می‌تواند با برنامه‌ریزی دقیق مسئولان به نقطۀ قوت مشهد و استان خراسان در جذب گردشگر تبدیل شود.».
این فعال حوزۀ گردشگری، با بیان اینکه یکی از مشکلات عمدۀ حوزۀ «گردشگری سلامت» وجود دلالان است، اضافه می‌کند: «برای رفع این مشکل باید از تجربۀ راهنمایان گردشگری، که علاوه‌بر تجربۀ کافی، با تسلط به زبان‌های خارجی می‌توانند فرهنگ کشورمان را به‌نحو درست و حقیقی به گردشگران ارائه دهند، استفاده شود تا علاوه‌بر کسب رضایت گردشگر، زمینۀ حضور دوبارۀ وی در کشور را فراهم آوریم.». نامنی اطلاع‌رسانی ضعیف به گردشگران، به‌ویژه در حوزۀ سلامت، را یکی از معضلات جدی بر سر راه شکوفایی ظرفیت‌ها می‌داند و می‌گوید: «در این زمینه اقداماتی ازسوی سازمان «میراث فرهنگی و گردشگری»، به‌عنوان متولی این امر، صورت گرفته و حتی به برخی آژانس‌ها مجوز رسمی برای ورود گردشگر سلامت داده شده تا روند جذب گردشگر، شکل قانونی به خود بگیرد.».

مشهد، جهان‌شهر «گردشگری سلامت»
وی انجام اقداماتی در راستای معرفی مشهد به‌عنوان یک جهان‌شهر در حوزۀ «گردشگری سلامت» و تبدیل مشهد به شهری پیشرو را در این عرصه مهم قلمداد می‌کند و می‌گوید: «در این راستا انجام اقداماتی مانند برگزاری سمینارها و جشنواره‌ها برای معرفی امکانات پزشکی استان که می‌تواند علاوه‌بر اطلاع‌رسانی در عرصۀ جهانی، زمینۀ حضور پزشکان مطرح دنیا را به‌دنبال داشته باشد، می‌تواند تأثیرگذار باشد. علاوه‌براین ساخت مستند به زبان‌های خارجی دربارۀ امکانات پزشکی و پیشینۀ ایران در حوزۀ «گردشگری سلامت» و همچنین نمایش این برنامه‌ها در سایت‌ها و شبکه‌های تلویزیونی جهانی مهم است. همچنین آموزش و مشارکت‌دادن پزشکان در امر گردشگری نیز تأثیرگذار خواهد بود؛ یعنی رفتار خوب یک‌پزشک با گردشگر و همچنین ارائۀ اطلاعات گردشگری در کنار مداوای بیمار علاوه‌بر کسب رضایت توریست می‌تواند ماندگاری وی را در شهر بیشتر کند. همچنین دیپلماسی دولت برای معرفی امکانات پزشکی کشور و امضای تفاهم‌نامه‌ها با کشورهای دیگر در این امر بسیار تأثیرگذار خواهد بود.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس