رئیس سازمان «فرهنگ و ارتباطات اسلامی‌» خراسان رضوی: برنامۀ ویژۀ بانوان جهان اسلام آذر‌ماه برگزار می‌شود

مهدی خالدی- انتخاب مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی کشورهای جهان اسلام در سال ٢٠١٧ فرصت فراملی بی‌نظیری در‌اختیار مسئولان و برنامه‌ریزان کشوری، استانی و شهری قرار داده تا با استفاده از موهبت
وجودی حرم مطهر امام رضا (ع) و دیگرآثار فرهنگی ملموس و ناملموس در‌جهت معرفی ظرفیت‌ها و همچنین امکانات مشهد در عرصۀ جهانی گام بردارند.
اکنون، در‌حالی‌که بیش از نه ماه از آغاز این رویداد فرهنگی گذشته، در‌کنار کاستی‌ها اقدامات خوبی نیز در‌جهت معرفی مشهد در صحنۀ بین‌المللی صورت گرفته و گام‌هایی نیز در‌حال برداشته‌شدن است.

آرمان‌هایی که مد‌نظر بود محقق نشد
در‌همین‌راستا سید‌حامد ملکوتی‌تبار، رئیس سازمان «فرهنگ و ارتباطات اسلامی‌» خراسان رضوی، در گفتگو با شهرآرا با بیان اینکه در‌بارۀ انتخاب مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی کشورهای جهان اسلام در سال ٢٠١٧ آرمان‌هایی که مد‌نظر بود محقق نشد عواملی مانند نبود هماهنگی‌های لازم میان دستگاه‌های مسئول و همچنین کمبود بودجه برای اجرای برنامه‌های مورد‌نظر را از دلایل این امر عنوان کرد.
ملکوتی‌تبار افزود: «علاوه‌بر‌این در صحنۀ بین‌المللی نیز عواملی مانند تحریم، بایکوت و تبلیغات منفی علیه کشور ما مانع از آن شد که بتوانیم برنامه‌ها را به‌نحو‌احسن انجام دهیم.».
وی در ادامه با تأکید بر اینکه باوجوداین اکنون اتفاقاتی شروع شده که قرار نیست پایان سال ٢٠١٧ تمام شود تصریح کرد: «این عنوان مدال افتخاری برای شهر و مردم آن است و باید در آینده با بهره‌برداری از ظرفیت‌هایی که این انتخاب در‌اختیار ما قرار داده امکانات و ظرفیت‌های شهر را به جهان معرفی کنیم. ظرفیت‌هایی مانند وجود بارگاه مطهر امام هشتم شیعیان که خود می‌تواند زمینۀ حضور میلیون‌ها دلداده به مشهد را فراهم کند، ظرفیت‌های قرآنی گسترده، و پیشینۀ فرهنگی شهر، از‌جمله وجود حوزه‌های علمیۀ تاریخی و جریان‌ساز در مشهد، در‌کنار امکانات دیگر اثبات می‌کند که مشهد یک جهان‌شهر است و ما با استفاده از فرصت‌هایی مانند رویداد «مشهد ٢٠١٧» باید به این امر عینیت ببخشیم.».

برگزاری همایش بین‌المللی «گفتگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب»، یک اقدام مهم
رئیس سازمان «فرهنگ و ارتباطات اسلامی‌» خراسان رضوی در ادامه با اشاره به اقدامات صورت‌گرفته از‌سوی این نهاد برای معرفی مشهد عنوان داشت: «همایش بین‌المللی «گفتگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب» در مشهد در
دی‌ماه ١٣٩۵ که با حضور ٩٠ تن از نخبگان و اندیشمندان جهان اسلام برگزار شد از این اقدامات بود. ضمن اینکه برگزاری اجلاس «گفتگوهای ایران و کشورهای آسیای میانه» در سال ١٣٩۶، «ایران و کشورهای اروپایی» در
سال ١٣٩٧ و اجلاس «ایران و کشورهای آفریقایی» هم برای سال ١٣٩٨ پیش‌بینی شده است. همچنین برگزاری اجلاس رایزنان فرهنگی
و برگزاری نهمین دورۀ طرح «شجره طیبه»، ویژۀ بانوان فرهیختۀ جهان اسلام، در آذر‌ماه و همکاری با برنامه‌هایی که از‌سوی دیگر‌ارگان‌ها در‌راستای طرح فرهنگی «مشهد ٢٠١٧» هستند در اولویت‌های سازمان «فرهنگ و ارتباطات اسلامی‌»
قرار دارد.».
ملکوتی‌تبار با بیان اینکه مسلماً در ادامه نیز تمام ظرفیت‌ها برای معرفی مشهد در جهان اسلام به‌کار گرفته خواهد شد گفت: «در عرصه‌های آثار کهن تاریخی، مفاخر ادبی و مذهبی و هنر‌های تجسمی‌ هم ظرفیت‌های فراوانی وجود دارد که باید برای معرفی آن‌ها برنامه‌ریزی
کنیم.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس