شهر جهانی

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار از لزوم مقابله با مهاجرت غیرقانونی می‌گوید
خراسان منطقۀ امن
اتباع غیرمجاز
با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی جلسۀ ستاد سامان‌دهی اتباع خارجی استان برگزار شد. به‌گزارش استانداری خراسان رضوی، سید‌جواد حسینی در این جلسه گفت: «موقعیت ژئوپلتیکی ایران و واقع‌شدن در منطقۀ بحران‌خیز خاورمیانه از‌یک‌سو و سیاست درهای باز برای پ‍‍‍ذیرش مهاجران خارجی از‌سوی‌دیگر ایران را به یکی از کشورهای به‌شدت مهاجر‌پذیر تبدیل کرده است.». وی افزود: «وضعیت نامناسب در برخی از کشورهای همسایه، به‌ویژه افغانستان، و وجود مشکلاتی چون گسترش موج فزایندۀ بیکاری، نابسامانی اوضاع اقتصادی، پایین‌بودن سطح درآمد و بروز ناامنی در مناطق مختلف افغانستان، من‌جمله مناطق جنوبی آن، موجبات افزایش کمّی ورود اتباع خارجی غیرمجاز به کشور را که عمدتاً به‌منظور اقامت و اشتغال غیرقانونی انجام می‌شود فراهم ساخته است.».
معاون استاندار در ادامه گفت: «فقدان کنترل قاطع و عدم‌انسداد مطلوب نوار مرزی در استان سیستان‌و‌بلوچستان از‌طرف کشورهای همسایه، وجود جاذبه‌های گوناگون شغل، تردد و اقامت سهل در کشورمان و برخی عوامل سیاسی تأثیرگذار بر آهنگ اجرای طرح‌های بازدارنده نیز ازجمله عوامل افزایش ورود اتباع غیرمجاز به کشور است.».حسینی افزود: «بدیهی است غفلت از برخورد قاطع، قانونی و مداوم در مقابله با این حجم گسترده از حضور اتباع غیرمجاز ‌تبعات منفی و معضلات امنیتی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی خود را نه‌تنها در سال‌های آتی، بلکه در کوتاه‌مدت نیز برای کشور خواهد داشت.». او ادامه داد: «با‌توجه‌به موقعیت ویژه استان، به‌ویژه شهرستان مقدس مشهد، و بروز مشکلات و ناهنجاری‌های عدیدۀ ناشی‌از حضور اتباع خارجی غیرقانونی و همچنین جلوگیری از ایجاد احساس دورغین فضای امن برای اقامت و اشتغال اتباع غیرمجاز در استان، طرح کنترل و ساماندهی اتباع خارجی غیرمجاز در استان تدوین خواهد شد و به‌انجام خواهد رسید.».
وی افزود: «هدف از این طرح مقابلۀ جدی با این حضور غیرقانونی و با هدف تشدید برخوردهای قانونی شامل شناسایی، دستگیری، جمع‌آوری و طرد خواهد بود.».


گسترش همکاری‌‌های دانشگاه‌های «فردوسی» و «فدرال کازان» روسیه
اگر تا‌کنون کازان روسیه را با سردار آزمون می‌شناختید، از‌این‌به‌بعد نام آن شما را به یاد دانشگاه «فردوسی» هم خواهد انداخت، چراکه، به‌گزارش روابط‌عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، پس از امضای برنامۀ اجرایی همکاری‌های دوجانبه میان دانشگاه «فردوسی» مشهد و دانشگاه «فدرال کازان» روسیه در فروردین سال جاری ١۴ تن از اعضای هیئت علمی دانشگاه «فردوسی» مشهد از گروه‌های «زبان و ادبیات روسی»، «زبان و ادبیات فارسی»، «ریاضی»، «روان‌شناسی»، «مهندسی» کامپیوتر»، «فیزیک»، «شیمی» و «نفت» دانشگاه به‌سرپرستی دکتر مؤذن‌زاده، مسئول میز روسیۀ دانشگاه «فردوسی» مشهد، از دانشگاه «فدرال کازان» بازدید کردند. در این سفر سه‌روزه هریک از اعضای هیئت اعزامی با همکاران حوزۀ تخصصی خود ملاقات کردند و از آزمایشگاه‌ها و تجهیزات گروه و نیز از کلاس‌های درس بازدید نمودند. در ادامۀ حضورِ هیئتِ دانشگاه «فردوسی» مشهد فعالیت‌ها و پروژه‌های علمی‌-تحقیقاتی مشترک مورد‌بحث و بررسی قرار گرفت و در پایان، پس از توافق بر‌روی موضوعات موردعلاقه دو طرف، تفاهم‌نامۀ مقدماتی همکاری‌های آتی امضا شد. این تفاهم‌نامه در هر‌یک از موضوعات مورد‌توافق توسط اعضای مسئول در دو طرف پیگیری می‌شود.
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس