در نشست ادبی «ارغوان» برای گرامیداشت زنده یاد محمد قهرمان عنوان شد، منزل استاد قهرمان، مرکزِ ادبی‌ می‌شود

طیبه ثابت- نشست ادبی و محفل شعرخوانی «ارغوان» برای گرامیداشت استاد محمد قهرمان با حضور شاعران پیشکسوت و یاران دیرین استاد غزل‌سرای خراسان در سرای فردوسی برگزار شد.
به گزارش خبرنگار شهرآرا در این مراسم که با حضور استاد جعفر یاحقی برگزار شد، شاعران پیشکسوتی همچون استاد امیر برزگر خراسانی، محمد نیک، ناصر عرفانیان، استاد ملایی، محمود یاوری و استاد عصمت میرزایی در کنار شاعران جوان‌تر نام‌آشنا مانند مهدی آخرتی، جلیل فخرایی، محمد تقی‌نیا و آرزو نصیری حضور یافتند و به شعرخوانی پرداختند.

دغدغۀ تاریخی و پیشینه‌دار
محمدجعفر یاحقی، مدیر قطب علمی فردوسی‌شناسی و ادبیات خراسان، که در این مراسم حضور داشت دربارۀ نشست ادبی «ارغوان» گفت: «ما نشست ادبی «ارغوان» را ادامه می‌دهیم تا یاد استاد محمد قهرمان زنده بماند.». استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد افزود: «استاد قهرمان از بنیان‌گذاران مؤسسه «فردوسی»، که الان آن را با نام «خردسرای فردوسی» می‌شناسیم، است. این مؤسسه دارای پیشینه‌ای است که تاریخ آن به استاد کمال هم می‌رسد.». وی با‌اشاره‌به این مطلب که خراسان همیشه جایگاه خاص خود را داشته است، تصریح کرد: «از زمان‌های گذشته و دوران جلسات برگزاری انجمن مرحوم فرخ و قهرمان، مسائل فرهنگی خراسان همیشه دغدغۀ کار ما بود. نتیجۀ این دغدغۀ فرهنگی به انتشارکتاب «پاژ» منتهی شد و ارتباط با آرامگاه فردوسی و انجمن میراث فرهنگی، تلاش ما را در مرکز «خراسان‌‌شناسی» به شکل‌ دیگری رقم زد.». دکتر یاحقی گفت: «حتی بعد از تعطیلی مرکز «خراسان‌شناسی» ما با بزرگان شعر در منزل استاد قهرمان مشورت می‌کردیم.». وی افزود: «این دغدغۀ فرهنگی، یک دغدغۀ پیشینه‌دار است که همیشه باید وجود داشته باشد.». استاد دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: «استاد گلچین معانی و احمد کمال از مشاوران ما بودند و مرحوم باقرزاده و علوی و بسیاری از اساتید و شاعران بنام خراسان، دغدغۀ اولیۀ انجمن مؤسسۀ «خردسرای فردوسی» را داشتند که مرحوم قهرمان اصلی‌ترین فرد خردسرای ما بود و تعیین خط‌مشی می‌کرد.».

برگزاری نشست «شب‌های بخارا» در مشهد
مدیر قطب علمی «فردوسی‌شناسی و ادبیات خراسان» دربارۀ نتیجۀ این دغدغه‌مندی و تلاش‌ها گفت: «۵۵سال از تأسیس این انجمن می‌گذرد، اما انسجام آن به هم نخورده است. پیوندهای فرهنگی دغدغه‌ای بوده که همواره در این انجمن، که از پشتوانۀ علمی و فرهنگی برخوردار است، وجود داشته است.». دکتر یاحقی ادامه داد: «باوجود فردوسی و شخصیت‌ها و شاعران بزرگی مثل خیام و اخوان و عطار، هرنوع تلاش در زمینۀ فرهنگی برای خراسان کم است.». وی در ادامه از برگزاری نشست‌های «شب‌های بخارا» با همکاری استاد دهباشی در ١۴آذر در مشهد خبرداد و اضافه کرد: «ما شب‌های بزرگداشت استاد علی‌اکبر فیاض، دکتر فرخ، غلامحسین ساعدی و دیگربزرگان را خواهیم داشت.». یاحقی تصریح کرد: «این برنامه‌ها فرصت خوبی است که آن مرکزیتی را که در خانۀ قهرمان بود، در «خردسرای فردوسی» احیا کنیم تا هربزرگی از اهل ادب‌وشعر که به خراسان بیاید، سراغ این انجمن «ارغوان» را بگیرد، همان‌طور که وقتی استاد مینوی، همایی و علی‌اصغر همت به منزل فرخ می‌آمدند.».

منزل قهرمان، مرکزِ ادبی‌ می‌شود
دکتر محمدجعفر یاحقی دربارۀ دیگرتلاش‌های فرهنگی اخیر برای خراسان گفت: «دو هفتۀ پیش در دیداری که با دکتر شفیعی کدکنی و دکتر صالحی، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد داشتم، در کنار سایر دغدغه‌های فرهنگی، صحبت از مرکز ادبی‌شدن منزل مرحوم قهرمان را که در دهۀ ٧٠ هم مطرح کرده بودم و به‌جای درستی نرسیده بود، دوباره مطرح کردیم. وزیر قبول کردند که ارگانی را به خرید این منزل تاریخی و ادبی موظف کنند.».
استاد دانشگاه فردوسی درخصوص روند این پیگیری‌ها در مشهد ادامه داد: «ما با خانوادۀ قهرمان صحبت کردیم و موافقت آن‌ها جلب شده است. درخصوص مالکیت خانه هم از آستان قدس استعلام کردیم و خوشبختانه۵٠درصد روند پیش رفته است تا آنجا را به یک‌مرکز علمی‌فرهنگی تبدیل کنیم.». یاحقی ضمن اشاره‌به این مطلب که استاد قهرمان از زندگی‌اش برای پاسداری از فرهنگ خراسان مایه گذاشت و ما باید چراغ این خانه را روشن نگه داریم تصریح کرد: «همه رفتند و قهرمان هم رفت و ما هم می‌رویم. ما باید این جلسۀ «ارغوان» را به کانون آموزش برای شاعران جوان‌تر تبدیل کنیم تا بعد از ما هم که رفتیم، چراغ این خانه روشن بماند.».

مرزهای جغرافیایی ما بزرگ است
در ادامه عصمت میرزایی، کارشناس، مجری و شاعر مطرح خراسانی گفت: «استاد قهرمان علاوه‌بر تبحر در غزل‌سرایی، در شعر محلی‌سرودن نیز حرف اول را در کشور می‌زدند.». وی ادامه داد: «ما باید تلاش کنیم که انجمن «ارغوان» با همراهی پیشکسوتان، تبدیل به یک کانون ادبی شود که همۀ شاعران از سراسر استان و کشور به آن هدایت شوند و ما با تعامل فرهنگی بتوانیم در شهرهای دیگر کانون‌سازی کنیم.». میرزایی تصریح کرد: «علم پهناور است و به هیچ‌طرفش نمی‌توان رسید، اما باید سعی کنیم که به شکوفایی استعدادها و شناساندن فرهنگ خراسان، همچون استاد قهرمان، وفادار باشیم.».

از وصیت مرحوم قهرمان تا شعرخوانی شاعران
در بخشی از محفل ادبی «ارغوان» استاد امیر برزگر خراسانی، خاطره‌ای از مرحوم قهرمان تعریف کرد و بعد از او شاعران به شعرخوانی پرداختند. اولین شاعر محمدعلی سالاری بود که شعری از زنده‌یاد غلامرضا شکوهی خواند: «پابه‌پای ستاره‌ها بنشین، دست‌در‌دست آسمان بگذار/ گاه‌گاهی هوایی خود باش، خاک را بهر خاکیان بگذار/ دست بر طاق آسمان برسان، پنجه را در هلال ماه بپیچ/ گاه بر سینۀ گذشتۀ خویش، تیر غیبی در این کمان بگذار/ مثل فریاد رعد در دل کوه، صخره‌های ستبر را بشکن/آشنا با تبار طوفان باش، بادها را به این و آن بگذار.».
بعد، شاعری شهرستانی با گویش محلی چنین خواند: «کی گمون داشت که مو ای همه جون‌سخت بشم/ مو به استنگی و هی پیچ‌و‌تو عادت کردم/ سهم ما غصه و غرتانه و دق‌مرگی بود/ مو به خون جگر و زخم نو عادت کردم.». بعد از این شاعر محلی‌گوی شهرستانی، شاعران دیگر به شعرخوانی پرداختند.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس