سرمربی مشهدی تیم ملی نوجوانان که خود و تیمش، تاریخ‌ساز شده‌اند؛ فعلا نه راضی هستیم، نه قانع!

حمید کیان-زمانی که عباس چمنیان به‌عنوان سرمربی تیم ملی نوجوانان انتخاب شد، تعداد مخالفانش بسیار بیشتر از موافقانش بودند. خیلی‌ها معتقد بودند افراد بهتری می‌توانند سرمربیگری تیم ملی را قبول کنند، اما با شروع مسابقات قهرمانی آسیا، نظرها عوض شد. عوض‌کردن باخت ٢بر٠ برابر عربستان در نیمۀ اول با پیروزی ٣ بر ٢ در پایان بازی، دهان منتقدان را بست و سر‌مربی مشهدی تیم ملی را در پستی که شایسته‌اش بود، ابقا کرد. ١٣ماه بعد از آن روز مهم، عباس چمنیان و شاگردانش دست به کاری بزرگ زدند و تیم کشوری را که هم بزرگ‌سال و هم جوانانش قهرمان کنونی جهان و اروپاست، به‌معنای واقعی کلمه تحقیر کردند.
تیم ملی فوتبال که تاکنون در عمر ٩٠سالۀ خود هیچ‌گاه در هیچ رده‌ای دو برد در تورنمنت بین‌المللی به دست نیاورده،‌ سه‌شنبه این کار بزرگ را انجام داد، آن هم برابر چه تیمی؟ آلمان و با چه نتیجه‌ای؟ ۴ بر صفر. ایران حالا رکوردی تاریخی را ثبت کرده است، ٢ برد در یک تورنمنت با ٧ گل زده و یک گل خورده و بدون‌شک نفر اول این افتخار، عباس چمنیان، سرمربی مشهدی این تیم است. او یک روزبعد از این پیروزی تاریخی در برابر خبرنگاران نشست و گفت: «عملکرد ما حاصل یک‌سال‌ونیم کار سخت است. برنامه‌هایمان را طبق جزئیات پیش بردیم و به‌هیچ‌وجه کارمان را متوقف نکردیم. بعد از نایب‌قهرمانی در آسیا و صعود به جام‌جهانی، کار اصلی ما آغاز شد و همچنان ادامه دارد. در مصاحبه بعد از بازی با آلمان گفتم فعلا نه راضی هستیم و نه قانع، باید صراحتاً بگویم از نتیجۀ بازی متعجب نشدم، بسیار تلاش کردیم و با تمرکز بالا به مسابقات آمدیم. بازیکنان دل به کار دادند و دیروز (سه‌شنبه) ۹۰ دقیقه تلاش
کردند.».
وی افزود: «دو نکتۀ بارز در عملکرد بازیکنان ما وجود دارد، اول اینکه تیم ما بسیار تاکتیک‌پذیر است و دوم اینکه آمادگی ذهنی بازیکنان بسیار بالاست. دیروز کم‌اشتباه بودیم و خیلی خوب بازی کردیم؛ البته بعد از بازی این پیروزی به فراموشی سپرده شد و مأموریت جدید ما بازی با کاستاریکاست. ما نمی‌خواهیم حریف دست‌وپا‌بسته‌ای باشیم، بیشتر از توانمان تلاش می‌کنیم تا نتایج خوبی
بگیریم.».
چمنیان با تأیید اینکه تقریباً صعود ایران به‌عنوان تیم اول قطعی شده است، دربارۀ بازی با کاستاریکا نیز اظهار کرد: «تنهارقیب ما برای صدرنشینی، آلمان است که در بازی رو‌در‌رو شکست خورده و تفاضلمان ۹ گل اختلاف است. باوجود‌این، نگاه ما به بازی با کاستاریکا بسیار جدی است و روحیۀ پیروزی‌طلبانه‌مان را از دست ندادیم. ما به همۀ حریفان نگاهی جدی و توأم با احترام داریم. ما در این مسابقه با همۀ توان بازی می‌کنیم. کاستاریکا مقابل آلمان بسیار خوب بازی کرد و در مقابل گینه هم به تساوی رسید.
با توجه به اینکه تمامی این تیم‌ها شانس صعود دارند، ما بازی را کاملا جدی می‌گیریم و می‌خواهیم در همۀ مسابقات باعث شادی مردم شویم تا هرکسی که بازی ما را می‌بیند، لذت ببرد. سه‌شنبه قبل از بازی، تعدادی از هواداران، آلمان را تشویق می‌کردند؛ اما با گذشت ۱۰دقیقه از شروع بازی، نیمی از حاضران ورزشگاه به تشویق ایران روی آوردند، چراکه در همه‌جای دنیا مردم خواهان تماشای بازی زیبا و هجومی هستند و هرکسی که این روند را داشته باشد، موردحمایت قرار می‌دهند.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس