٢۶ ایستگاه آمادۀ خدمت به زائران

با نزدیک‌شدن ایام شهادت امام رضا(ع)٢۶٠ ایستگاه کوچک و بزرگ در مسیرهای منتهی به مشهد تعبیه شده که به زائران پذیرایی و خدمات رفاهی و بهداشتی ارائه می‌دهند. سخن‌گوی جمعیت خدمتگزار کاروان پیادۀ «امام رضا (ع)» با بیان اینکه حدود ١۵هزار نفر خدمتگزار تحت‌عنوان «جمعیت خدمتگزاران رضوی» آمادۀ خدمت‌رسانی به زائران هستند گفت: «٢٢ واحد خدمت‌رسانی، اعم‌از واحد فرهنگی، محور و جاده، فنی-مهندسی، اسکان، آموزش، ایمنی، تدارکات، بهداشت، انتظامات، تغذیه، خدمه، امداد، پیشگیری واحد خواهران، تبلیغات و نشر، داریم که علاوه‌بر کارهای مختلف نشر آثار را هم به‌عهده دارند.».
وی افزود: «طولانی‌ترین مسیر را کاروان پیادۀ بافق یزد می‌پیماید. سال گذشته کوچک‌ترین کاروان از کاشان و بزرگ‌ترین کاروان پیاده نیز از نیشابور وارد مشهد شد. مسیرهای ورودی کاروان‌ها به مشهد مقدس ٧ مسیر قوچان، تربت‌حیدریه، کلات، نیشابور، تربت‌جام، سرخس و طرقبه‌شاندیز است. بیشترین حجم زائر از نیشابور است. ».
رضایی با بیان اینکه قریب دو سال است که ثبت‌نام کاروان‌ها به‌صورت اینترنتی انجام می‌شود توضیح داد: «کسی که می‌خواهد مدیر کاروان باشد اطلاعات خود را در سایت ثبت می‌کند و بعد به سازمان «تبلیغات اسلامی» مراجعه می‌کند و معرفی‌نامه می‌گیرد.».
سخن‌گوی جمعیت خدمتگزار کاروان پیادۀ «امام رضا (ع)» بیان کرد: «تاکنون حدود ۵٠٠ نفر به‌عنوان مدیر کاروان در سایت ثبت‌نام کرده‌اند و روز ٢٧ مهر همایش آموزشی مدیران کاروان‌ها در فرهنگ‌سرای «زیارت» برگزار می‌شود.».
وی افزود: «نرم‌افزاری ساخته شده که روی گوشی نصب می‌شود و به‌وسیلۀ آن حرکت کاروان‌ها کنترل می‌شود. کارت‌هایی الکترونیکی نیز طراحی شده که در محل اسکان و ایستگاه صلواتی قابل‌کنترل است.».

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس