نسخه پی دی اف

به اشتراک‌گذاری ۵هزار مقاله و طرح پژوهشی ؛ شهرداری های تهران و مشهد فاز جدیدی از همکاری را آغاز می‌کنند

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد گفت: بیش از پنج هزار مقاله در عرصه مدیریت شهری با شهرداری تهران به اشتراک گذاشته می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، شهریار آل‌شیخ در نشست مشترک مدیران مرکز مطالعات شهرداری تهران که با موضوع تبادل یافته‌ها برگزار شد اظهار کرد: سه هزار و ٩٩٢ مقاله، هزار و ٧٧ طرح پژوهشی و ٣۵۵ پایان‌نامه با موضوعات شهری به صورت مشترک بین شهرداری مشهد و مراکز دانشگاهی ارائه شده است. وی افزود: در دنیای امروز مجموعه‌های فناور و علمی دستاوردهای خود را به اشتراک می‌گذارند و آن را پایه نقل و رشد می‌دانند، برخلاف آنچه در گذشته رخ می‌داد و افراد و سازمان‌ها می‌پنداشتند با نگهداشتن مطالعات پژوهشی می‌توانند سرمایه‌های سازمان را حفظ کنند.وی با تأکید بر اینکه نشر دانش باعث تعالی و رشد سازمان می‌شود گفت: بسیاری از فعالیت‌ها به صورت مشترک برگزار می‌شود و شاخص‌ها از جنسی تعریف می‌شوند که قابلیت انطباق داشته باشند.

بهره برداری از تجربه های موفق
آل‌شیخ بیان‌ کرد: بسیاری از پروژه‌ها این قابلیت را دارند و می‌توان از آن‌ها برای انتقال تجربیات استفاده کرد. در شهر مشهد در حوزه مداخله در بافت‌ها تجربیات موفق و ناموفق بسیاری شکل گرفته است که می‌تواند مستند شود و در اختیار سایر شهرها قرار گیرد. در تهران نیز با رویکردهای دیگر تجربیات بسیاری شکل گرفته است که می‌توان از آن‌ها بهره‌برداری کرد. آل‌شیخ با اشاره به اینکه سامانه‌ای در حال شکل‌گیری است که جست‌وجوها و مقایسه‌های لازم را ارائه می‌دهد افزود: این سامانه از موارد مشابه پیشگیری می‌کند. در این صورت، از منابع به صورت بهینه استفاده می‌شود.وی خاطرنشان‌کرد: ارزش ریالی آنچه امروز مبادله می‌شود ده‌ها میلیارد تومان است اما ارزش معنوی و به‌کارگیری آن به‌مراتب بیشتر است و می‌تواند در مدیریت مؤثر شهری موفق عمل کند. معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: سامانه پژوهش‌یار به این منظور در دست راه‌اندازی است و پژوهش‌های شهری برخی شهرداری‌ها را پوشش می‌دهد که به دنبال تکمیل آن تا پایان سال هستیم. سامانه پژوهشی شهرداری مشهد نیز در سیستم اتوماسیون اداری در اختیار قرار دارد.

ظرفیت‌های محدود پژوهشی
همچنین رئیس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهرداری تهران در این نشست گفت: ظرفیت‌های محدود پژوهشی در راستای استفاده بهینه از امکانات تجمیع شود.محمدرضا جوادی‌ یگانه افزود: پژوهشگران موفق مشهد محدود‌ند. با توجه به اشتراکات مشهد و تهران، این پژوهشگران می‌توانند از ظرفیت‌های خود استفاده بهینه کنند و کار تکراری ارائه
ندهند.
وی گفت: بخشی از پژوهش‌ها جامع و منظم نیست یا بدون در نظر گرفتن مقتضیات بومی و محلی کار انجام می‌شود. در نتیجه، دوباره‌کاری‌ها شکل می‌گیرد و این امرآسیب‌زاست.
رئیس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهرداری تهران با بیان اینکه در بسیاری از حوزه‌ها پژوهش‌ها مبادله نمی‌شود و در اختیار قرار نمی‌گیرد افزود: همچنین تجربیات موفق و ناموفق به پژوهش تبدیل نمی‌شود و به اشتراک گذاشته نمی‌شود. جوادی‌ یگانه اظهار کرد: در نتیجه، سایر شهرداری‌ها تجربیات موفق و ناموفق را به اجرا می‌گذارند و روند را دوباره طی می‌کنند. پس بضاعت‌ها، محدودیت‌ها، نواقص و فرصت‌ها اگر در اختیار مدیریت شهری شهرها قرار گیرد، می‌تواند به موفقیت در کار کمک کند.

پژوهش و جلوگیری از موازی‌کاری
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد نیز بر جلوگیری از موازی‌کاری، انجام مطالعات و پژوهش‌ها در سایر شهرها تأکید کرد.بتول گندمی اظهار کرد: جلوگیری از انجام مطالعات و پژوهش‌های تکراری در سایر شهرها یکی از اهدافی است که در جریان این تبادل تجربیات صورت می‌گیرد.
وی با اشاره به آسیب‌های زیادی که در چهار دهه بعد از انقلاب از نحوه اداره کردن شهرها متحمل شدیم بیان‌ کرد: در هر مرحله هر فردی خواستار این بود که از نقطه صفر شروع کند و به جلو رود. همه در کنار هم حرکت نکرده‌ایم و بعضا نگاه‌های سیاسی
نیز غلبه کرده است. رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد گفت: تحمل مردم و منابع در اختیار شهرداری‌ها، کمک‌ها و اعتماد آن‌ها دارای حد و مرزی است که این تحمل امروز به‌شدت دچار آسیب شده است.
گندمی بیان‌ کرد: رویکرد شورای پنجم شورا و شهرداری این است که هرچه را در گذشته در شهر مشهد و سایر کلان‌شهرها صورت گرفته است مبنای عمل قرار دهد و جایی که به مطالعات بیشتر نیاز است به آن پرداخته شود.
وی افزود: بر این مبنا بخشی از کارها را در پایان سال ٩۶ متوقف کردیم تا ببینیم تاکنون چه کسب کرده‌ایم.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، فناوروی اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد یکی از راه‌های افزایش درآمد را کاهش هزینه‌ها دانست و گفت: با کاهش هزینه‌ها باید انقباضی‌تر عمل کنیم. در این صورت موفق‌تر خواهیم بود.
گندمی تصریح‌ کرد: باید مطالعات پژوهشی به‌درستی صورت گیرد. اینکه اعلام می‌شود پنج هزار و ۴٠٠ طرح پژوهشی و پایان‌نامه مبادله می‌شود قطعا این نکته را به ذهن‌ها متبادر می‌کند که با این تعداد طرح پژوهشی آیا نمی‌شد شهر بهتر
اداره شود.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس