نسخه پی دی اف

آیا تبلیغات محیطی به بهبود سیمای شهری کمک می‌کند؟

در رشته‌های دانشگاهی مرتبط با حوزه عمران و شهرسازی، غالبا سرفصلی به نام سیمای شهری (City Scape) ارائه می‌شود که آن را با نام منظر شهری (Townscape) نیز می‌شناسیم (فارغ از تفاوت‌های ظریفی که با یکدیگر دارند).
منظور از منظر شهری تمام آن ‌چیزهایی است که در سطوح افقی و عمودی شهر دیده می‌شود و به درک محیط شهری از سوی بیننده منجر می‌شود. بی‌‌ هیچ تردیدی آنچه امروز از سیمای شهر در ذهن شهروندان تداعی می‌شود ملغمه‌ای است از طرح‌ها، رنگ‌ها و فرم‌هایی که بسیاری از آن‌ها بی‌هیچ محتوایی در کنار هم قرار گرفته‌اند حال‌‌آنکه زیبایی و -به طور خاص- زیبایی سیمای شهر بخشی از حقوق فراموش‌شده شهروندان است و تأثیری مستقیم بر سلامت روحی و روانی آنان دارد.
به طور کلی، زیباسازی شهری دو نکته را در بر می‌گیرد: یکی ایجاد زیبایی و دیگری حذف و رفع تمام عواملی که موجب بدمنظر شدن و نازیبایی شهر می‌شود.
درباره نکته اول در چند سال گذشته تلاش‌ها و اقدامات بسیاری از سوی شهرداری مشهد صورت گرفته است، از گل‌کاری‌های زیبا در نقاط مختلف شهر تا نصب المان‌های حجمی جذاب و خاطره‌انگیز که می‌توان طرح‌ «استقبال از بهار» را گل سرسبد آن‌ها دانست. به‌وضوح می‌توان دید مجموعه این اقدامات تأثیر بسیار مثبتی بر میزان نشاط و شادابی شهروندان دارد و در این سال‌ها هم‌زمان با جشن سال نو، حال شهروندان را هم تا حدودی نو کرده است. این رویکرد شهرداری به طور گسترده با استقبال و تحسین شهروندان و کارشناسان روبه‌رو بوده است.
اما درباره نکته دوم، نه‌تنها در چند سال گذشته، که هیچ‌گاه شاهد اراده‌ای راسخ و اقدامی مؤثر به منظور حذف عوامل نازیباکننده سیمای شهرمان از جمله نمای انواع کارگاه‌های ساختمانی کوچک و بزرگ نبوده‌ایم. در حقیقت، اگر در یک نقطه از شهر زیبایی ایجاد شده، در مجاورت آن نقطه، بسیاری عناصر مخدوش‌کننده و نازیبا هم از قبل وجود داشته که تلاش شهرداری را کم‌اثر کرده است. اقدام اخیر شهرداری مشهد در استفاده از سازه‌های محصورکننده و پوشاننده نمای کارگاه‌های ساختمانی پیش از هر چیز نشان‌دهنده توجه شهرداری به نکته دوم است که اگر اجرای آن باکیفیت و پایدار باشد، می‌تواند تأثیر بسزایی بر بهبود سیمای شهری کلان‌شهر مشهد بگذارد.
به این همه، استفاده توأمان از ظرفیت‌های تبلیغات محیطی را هم اضافه کنید که چنانچه با سیاست‌گذاری درست برای واگذاری به متقاضیان تبلیغات همراه باشد، می‌تواند علاوه‌بر تأمین نیاز شهروندان به زیبایی‌های بصری، به بهبود فضای کسب‌وکار و حتی رونق آن در شرایط اقتصادی پرچالش کنونی منجر شود، اقدامی که در انتهای سال «اقتصاد مقاومتی: تولید - اشتغال» و در آغاز سالی که هدف متعالی «حمایت از کالای ایرانی» را دنبال می‌کند اقدامی شایسته از سوی شهرداری مشهد به شمار می‌آید.
در این مسیر، گام اول را «صحت» برداشته است، یک تولیدکننده بزرگ و برند معتبر ایرانی، یکی از اعضای خانواده بخش خصوصی ایران که -کم یا زیاد- گوشه‌ای از بار گردش اقتصاد کشور را بر دوش دارد.
در ادامه این راه، حمایت و حضور دیگر برندها نیز موجب دلگرمی بیشتر شد اما برای لمس تغییرات مثبت واقعی، سایر برندهای داخلی باید با حضور پررنگ‌تر و مقتدرانه، میدان را برای برندهای خارجی خالی نکنند.
استمرار این قبیل اقدامات شهرداری و حمایت از آن‌ها از سوی شهروندان و صاحب‌نظران بدون تردید می‌تواند شعار سال ۹۷ را که تأکیدی چندباره‌ بر لزوم عزمی همگانی برای اعتلای اقتصاد ایران است بیش‌ازپیش به واقعیت نزدیک کند.
* کارشناس ارشد مدیریت ساخت
و کارشناس تبلیغات
شهاب ضیایی
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس