نسخه پی دی اف

عفونت‌های بیمارستانی عامل مرگ ١٠ درصد بیماران؛ خطری که در بخش نوزادان مراکز درمانی بیشتر است

زهرا اسکندریان- «هر پرستار باید در هرساعت به‌طور میانگین ٢٢ بار دست‌های خود را بشوید» این بخشی از صحبت‌های مدیر برنامه مدیریت پاک و ایمن سازمان بهداشت جهانی بود که روز گذشته در کنفرانس یک‌روزه کنترل عفونت‌های بیمارستانی در مشهد مطرح شد.
به گفته دیدیر پیتت «١٠ درصد مرگ‌و‌میرهای کشورهای در حال توسعه و ایران، بر اثر عفونت‌های منتقل شده از مراقبان سلامت در بیمارستان‌هاست».به گزارش شهرآرا، کنفرانس یک‌روزه کنترل عفونت‌های بیمارستانی روز گذشته در حالی در بیمارستان رضوی مشهد برگزار شد که مدت‌هاست کمپین «بهداشت دست، زندگی ایمن» در جهان و البته دیگر شهرهای ایران شکل گرفته است. به اعتقاد پروفسور دیدیر پیتت، شستن دست‌های کادر درمانی در بیمارستان‌ها تنها با آب و صابون کافی نیست و این اقدام باید توسط مواد الکلی که اخیرا در تمام بیمارستان‌ها نصب شده‌ است، انجام شود. رئیس بیمارستان رضوی نیز در این مراسم با ذکر این موضوع که «حوادثی که توسط پرسنل یک بیمارستان ایجاد می‌شود، ناخواسته است» به آمار بالای عفونت‌ها به خاطر نبود بهداشت کافی اشاره کرد. رضا سعیدی اظهار کرد: گاهی یک بیمار بعد از عمل جراحی و انتقال به بخش ممکن است، به‌دلیل یک غفلت کوچک، به نوعی از عفونت بیمارستانی مبتلا شود و فوت کند که امکان دارد این آلودگی توسط دست یک پرسنل منتقل شود و این سهل‌انگاری کار تمام مجموعه را از بین ببرد. این عفونت باعث می‌شود بستری طولانی‌مدت شده و هزینه‌های اضافی و مرگ‌و‌میر ایجاد کند. او با بیان اینکه به طور میانگین تا ٢٠ درصد بیماران کشورهای در حال توسعه به عفونت‌های بیمارستانی دچار می‌شوند، این آمار را در کشورهای توسعه‌یافته هفت درصد خواند. سعیدی با تأیید اینکه ١٠ درصد مرگ‌ومیرهای کشورهای در حال توسعه نیز ناشی از همین عفونت‌هاست، این را هم اضافه کرد که در اروپا، بیش از چهار میلیون بیمار درگیر عفونت‌های بیمارستانی و عفونت‌های ناشی از مراقبان سلامت می‌شوند و این موضوع باعث شده حدود ١۶ میلیون روز اضافه بستری در اروپا شکل بگیرد. رئیس بیمارستان رضوی ادامه داد: همچنین در آمریکا مشاهده شده است که ۵/١ میلیون بیمار در سال دچار عفونت‌های ناشی از مراقبت‌های سلامت می‌شوند و ٩٠ هزار مرگ را این عفونت‌ها سبب می‌شوند. او خطر این عفونت‌ها را در بخش نوزادان بسیار بالا دانست و اظهار کرد که در گذشته به دلیل نبود امکانات، نوزادان زیر یک کیلوگرم به سختی زنده می‌ماندند، زیرا این نوزادان هم از ایمنی پایینی برخوردارند و در حرکت دادن آنان هم ریسک انجام کارهای غیربهداشتی بالا می‌رفت.سعیدی به ارائه آماری در این‌باره پرداخت و گفت: عفونت‌های ناشی از مراقبت در نوزادان در کشورهای توسعه‌یافته سه و در کشورهای توسعه‌نیافته ٢٠ برابر است، همچنین به‌طور میانگین طول مدت بستری بین پنج تا ٢٩ روز در کشورهای در حال توسعه‌ و کشورهای توسعه‌نیافته به‌طول دوره درمان اضافه می‌کند. رئیس بیمارستان رضوی یکی دیگر از عوارض ناشی از ایجاد عفونت‌ها را مقاومت بدنی به آنتی‌بیوتیک‌ها دانست و گفت: اگر به عفونت‌های ناشی از مراقبان سلامت دقت نشود، روزهای بستری و ناتوانی‌ها در بیماران افزایش پیدا می‌کند و میکروب‌های مقاوم بیشتری تولید می‌شود بر همین اساس هزینه‌های بیشتری برای سلامت باید پرداخت و در نهایت مرگ‌و‌میر بیشتری رقم می‌خورد.

انتقال عفونت به یک‌سوم بیماران بستری در بخش ویژه
رئیس مرکز پیشگیری و کنترل عفونت بیمارستان امام رضا (ع) نیز گفت: بین ١٠ تا ١۵ درصد بیمارانی که در این بیمارستان بستری می‌شوند، عفونت‌های ناشی از مراقبین سلامت را می‌گیرند. حسن اعلمی که خود نیز برای کاهش این نوع بیماری‌ها، کادر درمانی بیمارستان امام رضا (ع) را ملزم به رعایت بهداشت در حد استاندارد کرده است، در حاشیه این کنگره در گفت‌وگو با شهرآرا اظهار کرد: یک سوم افرادی که در بخش‌های ویژه بیمارستان بستری می‌شوند نیز به این نوع عفونت‌ها دچار می‌شوند. وی این موضوع را قابل پیشگیری دانست و تأکید کرد: می‌توان با رعایت بهداشت از انجام هزینه‌های اضافی، مرگ‌و‌میر و دیگر آسیب‌ها جلوگیری کرد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس