نسخه پی دی اف
آخرین خبرها

دیپلماسی شهری، عاملی برای استانداردسازی مشهد

امروز شهرها با پیشرفت فناوری اطلاعات و توسعه شبکه‌های ارتباطی به بازیگران اصلی در حوزه اقتصاد و ارتباط جهانی نیز تبدیل شده‌اند و تمرکز و هم‌گرایی در شهرهای جهان‌ نشان از رشد و حرکت سریع به سمت توسعه هرچه‌بیشتر کلان‌شهرها و درنهایت تبدیل شدن به جهان‌‌شهرها دارد که کلان‌شهرهای ایران به‌ویژه مشهد مقدس نیز نباید از این رشد شتابان عقب بمانند.
امروزه جهانی‌شدن فرصت مناسبی برای روابط بین بازیگران خرد همچون شهرها و نهادهای مدنی فراملی فراهم آورده است. ارتباطات فراملی کلان‌شهرهای جهان فرصت‌ها و امکانات فراوانی برای حل مسئله‌ها و چالش‌های مدیریت شهری به وجود آورده است. این موضوع سبب توسعه دیپلماسی شهری در فضای بین‌المللی قرن بیست‌و‌یکم شده است.
درواقع مشهد مقدس با جمعیت حدود ۵/٣ میلیون نفر و میزبانی سالانه از حدود٣٠ میلیون زائر داخلی و خارجی توانسته است جایگاهی مهم در ایران داشته باشد و به‌عنوان دومین کلان‌شهر کشور مطرح شود، اما این شهر نتوانسته است خود را در سطح جهان معرفی کند و بر این اساس گردشگر خارجی این شهر تنها ۵/٢ میلیون نفر در سال است که اکثر آن‌ها را شیعیان کشورهای حاشیه خلیج‌ فارس تشکیل
می‌دهند.
اما باید در این مسیر توجه ویژه‌ای به دیپلماسی شهری شود، دیپلماسی شهری یکی از انواع شاخص‌های دیپلماسی است که در بین شهرهای جهان در جریان و زیرمجموعه دیپلماسی عمومی است و در نهایت سبب نزدیکی هر چه بیشتر جوامع و ملت‌ها می‌شود، به‌خصوص در چند سال اخیر دولت‌ها نیز از دیپلماسی عمومی استقبال می‌کنند و در حوزه دیپلماسی شهری شاهد ارتباط استان‌ها، ایالت‌ها و شهرها با یکدیگر هستیم که در زیرمجموعه ارتباط کشورها باهم این دیپلماسی سبب افزایش پیوند مردم و جوامع مختلف با یکدیگر شده است.
امروز دیپلماسی شهری دارای تشکیلات و سازمان‌های مختلفی همچون یو‌سی‌ال‌جی، مترو پلیس، جامعه ایمن و... است که این سازمان‌ها و نهادها سبب انسجام هرچه بیشتر شهرها بر اساس منشور آن سازمان مربوطه شده و روابط شهرها را نیز با یکدیگر نزدیک‌تر کرده است.
عضویت شهر مشهد نیز در این سازمان‌ها سبب افزایش ارتباط و روابط خارجی مشهد با سایر شهرهای جهان می‌شود و در سایه تقویت روابط، مجبور به رعایت استانداردهای تعریف شده آن سازمان بین‌المللی است که این مهم در ارتقای زیرساخت‌های شهری،مبلمان شهری و بسیاری از موارد دیگر نقشی
محوری دارد.
یکی دیگر از اثرات دیپلماسی شهری تعامل فرهنگی است که این مهم سبب می‌شود شاهد ارتقای فرهنگی و ارتقای زبان خارجی باشیم که این موارد در توسعه همه‌جانبه شهر نقش مهمی خواهد داشت و با استانداردسازی بر اساس قواعد بین‌المللی شاهد رشد شهر
خواهیم بود.
اما در حوزه دیپلماسی شهری با چالش‌هایی نیز مواجه هستیم. موضوع اول بحث فرهنگ‌سازی و آموزش ارتباط با یک گردشگر خارجی است که این مهم باید در مدارس و حتی در دوران پیش‌دبستانی و دبستان صورت گیرد و ارتباط‌گیری با یک مهمان خارجی در شهر مشهد تعریف داشته باشد تا بتوانیم با توجه به فرصت‌های منحصر‌به‌فرد شهر مشهد همچون حرم مطهر رضوی که جامعه مسلمان و حتی غیرمسلمان را به خود جلب می‌کند، شاهد افزایش حضور زائران و گردشگران خارجی در شهر مشهد باشیم.
امروز مسجدهای شهر اصفهان برای گردشگران خارجی بسیار با اهمیت است، در حالی که معماری حرم مطهر و همچنین مسجد گوهرشاد آن نیز می‌تواند برای گردشگران از اهمیت بالایی برخوردار باشد که باید برای این موضوع برنامه داشته باشیم.
اما در کنار این موارد موقعیت ترانزیتی شهر مشهد و حضور حدود ٣٠ میلیون زائر در طی سال برای سرمایه‌گذاران خارجی بسیار با اهمیت و با ارزش است و حتی می‌توان با ایجاد برندها و سوغات‌های مختص شهر مشهد، شاهد ارتقا و رشد اقتصادی شهر مشهد در همه جوانب بود اما همه این موارد نیازمند عزم جدی همه مسئولان استان است.
*مشاور وزیر امور خارجه و رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور
غلام‌عباس ارباب خالص

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس