نسخه پی دی اف

یک گام به جلو

هنگامی که تغییر و تحولات اخیر در مجموعه میراث‌فرهنگی خراسان رخ داد، برخی با این استدلال که آزموده را آزمودن خطاست، به مقابله با این تحول پرداختند و آن را از اساس اشتباه لقب دادند. در مقابل، برخی دیگر هم با این عنوان که کشتی در حال به گل نشستن میراث و گردشگری استان را تنها کشتیبانی کارآزموده و سرد و گرم روزگار در این عرصه چشیده می‌تواند از نابودی نجات دهد، از این تغییر استقبال کردند. اینک در حالی که در آستانه صدمین روز این تغییر و تحول قرار گرفته‌ایم، ظاهر امر حکایت از آن دارد که سکان‌داری قابل برای سازمان پر‌حاشیه میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی انتخاب شده است و مکرمی‌فر با استفاده از تجربیات گذشته و همراهی نیروهایی که مدیر برآمده از داخل مجموعه را به مدیری اندیشمند اما سفارش‌شده از بیرون مجموعه ترجیح می‌دهند، در حال انجام کارهایی است کارستان.
برای هم‌نظر شدن شما عزیزان با من نگارنده لازم نیست کارنامه این صد روز را مو‌به‌مو و خط‌به‌خط با هم مرور کنیم بل کافی است به آخرین خبر اعلام‌شده در حول و حوش این مجموعه قناعت کنیم، خبری که ابتدا از زبان محمدرضا کارگر، مدیرکل پرسابقه امور موزه‌های کشور، اعلام شد تا هیچ شک و شبهه‌ای در تبلیغاتی بودن آن وجود نداشته باشد.
منظور خبر برپایی نمایشگاه اشیای موزه لوور پاریس در موزه بزرگ خراسان پس از پایان نمایش این اشیا در موزه ملی ایران است. این حرکت بازگوکننده این واقعیت است که وضعیت اداره میراث فرهنگی استان به آن درجه از ثبات و توانایی مدیریتی رسیده است که بزرگان سازمان کشوری بزرگ‌ترین گنجینه واردشده به کشور در قالب تبادلات موزه‌ای طی سال‌های پس از انقلاب را برای عرضه عمومی بیشتر، به مدت دو ماه در اختیار این مجموعه قرار دهند.
این امر نه‌تنها فرصت جدید گردشگری را برای مشهد ایجاد می‌کند بلکه از منظر تبلیغات رسانه‌ای گردشگری هم بسیار مهم است و می‌تواند در رقابت بین شهرهایی چون مشهد و شیراز برای افزایش تعداد گردشگر داخلی و خاصه خارجی امتیاز بسیار بزرگی باشد، امتیازی که بی‌شک گامی به جلو برای بهبود جایگاه گردشگری و میراث فرهنگی نزد مشهدی‌ها و خراسانیان است.
*رئیس هیئت‌مدیره انجمن توسعه گردشگری چهارباغ خراسان
*رضا سلیمان نوری
itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس