نسخه پی دی اف

شهرآراییِ باران ؛ با وجود نزولات جوی در ٢ روز گذشته، هنوز با کاهش ٣۵ درصدی بارش‌ها مواجهیم

بنیامین یوسف‌زاده- بارش باران طی دو روز گذشته، هوایی بی‌نظیر را برای مشهد به ارمغان آورد و باعث طراوتی بی‌مانند برای این روزهای شهر امام رضا(ع) شد. چند روز مانده به خردادماه، بارش نزولات جوی در شمال شرق کشور به حدی رسید که حتی برخی کانال‌ها و کال‌های مشهد با کمبود ظرفیت پذیرش آب‌های جاری روبه‌رو شدند و به این واسطه، در رفت و آمد شهروندان و زائران، اندکی اخلال به وجود آمد.
بر اساس اطلاعیه اداره کل هواشناسی خراسان رضوی، ایستگاه‌های فرودگاه و دانشگاه فردوسی مشهد طی ٢۴ ساعت منتهی به ظهر روز گذشته، به ترتیب بارش‌هایی به میزان بیش از ٢٣ و ۴٢ میلی‌متر را به ثبت رساندند که با توجه به وضعیت بحرانی ذخایر آبی این شهر، رخدادی درخور تأمل به شمار می‌‎آید. همچنین با وجود آمادگی کامل کارکنان خدمات شهری مشهد، آب‌گرفتگی‌هایی در برخی نقاط شهر، مشکلات زیادی برای شهروندان و زائران به وجود آورده بود.
در کنار این موضوع، از دسترس خارج شدن تارنمای اداره کل هواشناسی استان نیز داستان جالبی بود که دست خبرنگاران را برای کسب اطلاعات و آمار مربوط به این حوزه در حنا گذاشت.

عذرخواهی شهردار
شهردار مشهد درباره بارش شدید باران در شهر مشهد گفت: باید برای بارندگی‌هایی که از دو سه روز اخیر در مشهد مقدس آغاز شده است خداوند را سپاس بگوییم، و به دلیل آب‌افتادگی در برخی معابر، از شهروندان مشهدی عذرخواهی می‌کنم.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، قاسم تقی‌زاده خامسی افزود: اگر در نقاطی از شهر شاهد آب‌افتادگی بودیم، به دلیل سرریز شدن کانال‌هاست زیرا ظرفیت آن‌ها براساس بارندگی متوسط محاسبه شده است. وی با تأکید بر اینکه در همه‌جای دنیا نیز به دلیلِ نداشتنِ صرفه اقتصادی، کانال‌ها را برای رگبار پیش‌بینی نمی‌کنند افزود: طی دوشنبه‌شب گذشته، در منطقه احمدآباد، در مدت ٣٠ دقیقه، ۵٢ میلی‌متر بارندگی ثبت شد که در مقایسه با متوسط بارندگی مشهد با ٢٠٠ میلی‌متر، بسیار زیاد است. لذا طبیعی است که آب‌افتادگی رخ دهد.تقی‌زاده خامسی خاطرنشان کرد: همه نقاط مستعد آب‌افتادگی را شناسایی کرده‌ایم و امیدواریم به‌تدریج رفع شود. همچنین نیاز است کانال‌های کوچک به کانال‌های بزرگ برسند.

آماده‌باش ۶۰۰ نیروی خدمات شهری
معاون خدمات و محیط زیست شهری شهردار مشهد نیز در‌این‌باره با بیان اینکه شدت بارندگی دوشنبه‌شب گذشته به سرریز شدن کال‌ها و کانال‌های جمع‌آوری آب‌های سطحی منجر شد افزود: در برخی از نقاط، برای تعدادی از شهروندان مشکل به وجود آمد که نیروهای آتش‌نشانی و خدمات شهری، این مشکلات جزئی را رفع کردند. خلیل‌ا... کاظمی افزود: به دلیل سرریز شدن کال قره‌خان، ۱۱ منزل مسکونی و هفت باب مغازه در دو خیابان فرعی بولوار شیرودی دچار آب‌گرفتگی جزئی شدند که مشکل رفع شده است.وی ادامه داد: به منظور رفع مشکلات احتمالی، با آغاز بارش باران از دوشنبه‌شب گذشته، ۶۵ دستگاه خودرو مخصوص جمع‌آوری آب‌های سطحی و ۶۰۰ نیروی کارگری در مناطق آماده‌باش هستند.

تماس ١٨٠ شهروند با مرکز ١٣٧
همچنین در پی بارش‌های اخیر، مرکز ارتباطات مردمی ١٣٧ شهرداری در حالت آماده‌باش قرار گرفت و از ساعت ١۴ روز ٢۴ اردیبهشت تا ساعت‌های میانی روز گذشته، بیش از ٢٠٠ درخواست مرتبط با بارندگی از طریق تماس‌های شهروندان به این مرکز اعلام شد.
این تماس‌ها شامل ١٣٠ درخواست رفع آب‌گرفتگی معابر، ٣٣ درخواست رفع خطر نشست خطرناک و نصب علائم هشداردهنده و تخلیه چاه، ١٣ درخواست مرتبط با سقوط درخت و شاخه‌‌های آن و چهار درخواست جمع‌آوری گل و لای و باز کردن مسیر جوی بوده است.
با دریافت این درخواست‌ها از سوی کارشناسان مرکز ارتباطات مردمی ١٣٧ شهرداری مشهد مقدس، این موارد به واحدهای ذی‌ربط در شهرداری، مناطق و سازمان‌های مربوط ارجاع داده شد و با تلاش کارکنان سخت‌کوش شهرداری مشهد، در اسرع وقت رفع گردید.

کاهش ٣۵ درصدی بارش‌ها
سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی نیز در گفت‌وگو با شهرآرا گفت: بارندگی امسال استان در مقایسه با سال گذشته و متوسط دوره، وضعیت مطلوبی نداشته‌است.
محمد علایی افزود: بر اساس آخرین اطلاعات ثبت‌شده در ایستگاه‌های مبنای باران‌سنجی، ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول مهر ٩۶ تا ٢۵ اردیبهشت امسال، به ٩/١١٣ میلی‌متر رسیده است. این مقدار بارندگی در مقایسه با میانگین دوره‎های مشابه بلندمدت (۵/١٩٠ میلی‌متر) ٢/۴٠ درصد کاهش و در مقایسه با دوره مشابه سال آبی گذشته (١/١٧٧ میلی‌متر) ٧/٣۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد.
وی با بیان اینکه این آمار مربوط به چهار حوضه آبریز استان است و بیشترین بارندگی‌ها در حوضه قره‌قوم به ثبت رسیده اضافه کرد: هرچند بیشترین بارندگی ٢۴ ساعت گذشته استان تا دیروز به ایستگاه مشهد با ٢۶ میلی‌متر مربوط بوده است، این شهرستان با ۵/١۶٧ میلی‌متر بارندگی، در مقایسه با سال قبل، با کاهشی ٢۵درصدی روبه‌روست.
علایی درباره وضعیت آب‌گیری مخازن سدهای استان طی بارندگی اخیر افزود: ورودی ناشی از بارندگی طی ٧٢ ساعت گذشته، تا دیروز، ٣۵٣/۴ میلیون متر مکعب بوده است.
وی با بیان اینکه اکنون تنها ٢٢ درصد از ظرفیت مخازن سدهای استان خراسان رضوی پر است افزود: کل حجم مخازن سدهای استان یک میلیارد و ۵۵٠ میلیون متر مکعب است.

۴٠ تصادف جرحی در مشهد
رئیس پلیس راهور خراسان رضوی نیز با اشاره به تصادفاتی که به دلیل بارندگی‌های اخیر در مشهد به وقوع پیوسته است گفت: طی ٢۴ ساعت منتهی به روز سه‌شنبه ٣٨ فقره تصادف جرحی در مشهد رخ داده است.
سرهنگ علیرضا حاجی‌زاده با بیان اینکه در این تصادفات ۴٧ نفر مجروح شدند اظهار کرد: در پی بارش‌های اخیر و آب‌گرفتگی معابر در مشهد، شاهد گره‌های ترافیکی و وقوع تصادفات خسارتی در این شهر بودیم.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس