نسخه پی دی اف

آتشی در قلب مسلمانان؛ بیش از۶٠ فلسطینی در تظاهرات اعتراضی به انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی شهید شدند

کشتار بی‌رحمانه مردم مظلوم فلسطین و انتقال سفارت ایالات متحده آمریکا به قدس، واکنش‌های زیادی را در کشورمان در پی داشت. به گزارش شهرآرا فلسطینیان ساکن غزه روز دوشنبه هم‌زمان با انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس اشغالی تظاهرات کردند. در این تظاهرات بیش از ۶۰ نفر از فلسطینیان به دست صهیونیست‌ها شهید و بیش از ۲۵۰۰ نفر نیز زخمی شدند.
همچنین صدها نفر از جوانان فلسطینی عصر روز گذشته تظاهرات کردند که البته با سرکوب شدید نظامیان صهیونیست مواجه شدند. خبرگزاری فلسطین الیوم گزارش داد که نظامیان صهیونیست با شلیک گلوله‌های جنگی و گازهای اشک‌آور، ۱۰۰ نفر از تظاهرات کنندگان فلسطینی را در مناطق مختلف قدس اشغالی و مناطق البیره، رام‌ا... ، الخلیل، بیت‌لحم، نابلس، قلقیلیه و جنین در کرانه باختری زخمی کردند. منابع خبری همچنین گزارش دادند که یک نفر از فلسطینیان عصر دیروز در نزدیکی مرز غزه به شهادت رسیده است. این موضوع واکنش‌های مختلفی را در پی داشته
است.

انتقاد جهانگیری از برخی حکام اسلامی
دولت جمهوری اسلامی روز گذشته با صدور بیانیه ای ضمن محکومیت این جنایت، تصریح کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران علاوه بر رایزنی های منطقه‌ای و بین المللی،چون گذشته از هیچ تلاشی برای حمایت از حقوق مشروع و غصب شده فلسطین و مردم مظلومش دریغ نخواهد کرد و رویدادهایی نظیر جنایت دیروز صهیونیست‌ها را جنایت علیه بشریت و آزمونی تاریخی برای همه کسانی می داند که عهده دار مسئولیت و اختیارات موثر، بویژه در کشورهای اسلامی هستند.
همچنین، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور با انتقاد از عملکرد برخی حکام کشورهای اسلامی در موضوع قدس اشغالی اظهار کرد: متأسفانه بی‌عرضگی و بی‌کفایتی برخی حکام اسلامی به‌ویژه در سال‌های اخیر باعث شده است که نمایشی از هماهنگی و انسجام با اسرائیلی‌ها نشان دهند که امروز قلب ملت‌های مسلمان دنیا را به آتش کشیده است. آن‌ها باید نزد مردم مسلمان کشور خود برای شاهد‌بودن چنین صحنه‌هایی خجالت بکشند.وی با اشاره‌به فرا‌رسیدن ماه مبارک رمضان گفت: از خدا می‌خواهیم امت اسلامی در دنیا و همه مظلومان را از این شرایط نجات دهد.

تصمیم آمریکا برای بی‌اعتبارسازی
سازمان ملل
علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، نیز در جلسه علنی روز گذشته مجلس، در نطق پیش از دستور خود در سخنانی با اشاره‌به انتقال سفارت آمریکا به قدس شریف، گفت: با اینکه تقریبا همه کشورهای دنیا این اقدام را محکوم کردند و همه می‌دانند این اقدام، مخالف مصوبات شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل است، ظاهرا از سال‌ها پیش آمریکایی‌ها تصمیم گرفتند که این نهادهای بین‌المللی را بی‌اعتبار کنند.وی حمله آمریکا به عراق بدون مصوبه شورای امنیت را یکی از مصادیق بی‌اعتبار‌کردن نهادهای بین‌المللی از‌سوی آمریکا بیان کرد و گفت: باوجود این، آمریکایی‌ها با کمک یکی‌دو کشور به عراق حمله کردند، گرچه بعدها چنان گرفتار شدند که پا به فرار گذاشتند.
بهرام قاسمی، سخن‌گوی وزارت امور خارجه، هم با اعلام حمایت ایران از مبارزات مشروع و مقاومت صبورانه مردم مسلمان فلسطین در‌برابر مثلث زر و زور و تزویر، از سازمان‌ها و مجامع منطقه‌‌ای و بین‌المللی خواست با تحرک و اقدامی عاجل و بدون هیچ‌گونه درنگ، ضمن محکومیت جنایت رژیم اشغالگر قدس و معرفی آن به‌عنوان جنایتکار جنگی به دادگاه بین‌المللی، اقداماتی لازم، قاطع و فوری در جلوگیری از تداوم قتل‌عام و کشتار سبعانه هزاران نفر از انسان‌های بی‌دفاع و بی‌گناه به دست صهیونیست‌های غاصب در دستورکار فوری همه کشورهای مستقل جهان قرار گیرد.

مردم فلسطین با مقاومت طعم پیروزی
را می‌چشند
همچنین سرلشگر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه، با اشاره به حوادث روز نکبت امسال در فلسطین اشغالی و به‌شهادت رسیدن ده‌ها نفر از مردم مظلوم فلسطین اظهار داشت: دنیا پر از ظلم و جور رژیم غاصب صهیونیستی و آمریکاست. برخی کشورهای خائن منطقه غرب آسیا، که نام اسلام را به‌همراه خود یدک می‌کشند، در ظلم و ستم به مردم مظلوم منطقه، شریک آمریکا و رژیم صهیونیستی هستند و این موضوع برای جهانیان آشکار است.
فرمانده کل سپاه پاسداران اضافه کرد: مردم منطقه با فداکاری‌هایشان، شیرینی پیروزی را چشیدند و مردم فلسطین نیز با این مقاومت می‌توانند طعم شیرین پیروزی را بچشند.
علی اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل نیز با انتشار یادداشتی در شبکه اجتماعی خود با اشاره به مقاومت چندین ساله فلسطینیان تأکید کرد: بازگشت به سرزمین مادری که از سوی رژیمی ستمگر و کودک‌کش اشغال شده خواسته بحقی است که روزی محقق خواهد شد و فلسطینیان همواره در برابر اقدامات جنایتکارانه اسرائیل با پشتیبانی آمریکا و برخی متحدین مرتجع منطقه‌ای مقاومت و ایستادگی کرده و خواهند
کرد.
همچنین شورای امنیت سازمان ملل هم روز گذشته نشستی فوق‌العاده با محوریت بررسی اوضاع در غزه و کشتار فلسطینی‌ها توسط نظامیان صهیونیست برگزار کرد. این نشست، با یک دقیقه سکوت به احترام کشته شدگان جنایت غزه آغاز شد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس