نسخه پی دی اف

ابهام در اجرای طرح مالیات برخانه‌های خالی ؛خراسان رضوی رتبه سوم مسکن‌های خالی در کشور را دارد

ملیحه فلاح- طرح مالیات بر خانه‌های خالی از خرداد‌ماه اجرا خواهد شد. این خبر روز گذشته در حالی منتشر شد که مشاور مدیرکل اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان رضوی اعلام کرد هنوز دستورالعملی مبنی بر اجرای این طرح دریافت نکرده‌اند. بررسی سرشماری نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ نشان می‌دهد خراسان رضوی پس از استان‌های تهران و اصفهان، با ۱۹۵ هزار واحد مسکونی خالی‌، در رتبه سوم قرار دارد و بیشترین خانه‌های خالی در شهرستان مشهد بوده است. براساس سرشماری سال ١٣٨۵، خراسان رضوی ۵٠ هزار و ٣٢۵ خانه خالی داشته است. این رقم در سال ١٣٩٠ به ١١٠ هزار و ١٣۵ واحد مسکونی رسیده است. بر این اساس، میزان خانه‌های خالی در خراسان رضوی در ١٠ سال، ١۴۵ هزار واحد رشد کرده است، مسئله‌ای که برخی از کارشناسان آن را ناشی از نبود قانونی مؤثر برای جلوگیری از عرضه نکردن واحدهای مسکونی خالی می‌دانند.
دراین‌باره، مشاور مدیرکل اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان رضوی با بیان اینکه دو روز قبل از انتشار خبر دریافت مالیات از خانه‌های خالی در رسانه‌ها زمزمه‌هایی درباره منتفی شدن اجرای آن به میان آمده بود افزود: اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی متولی اصلی اجرای این طرح است. پس از ابلاغ به این سازمان و شناسایی خانه‌های خالی، این طرح آغاز خواهد شد. محمد خاکساری افزود: تا این لحظه ابلاغیه‌ای مبنی بر اجرای مالیات از خانه‌های خالی از خرداد به دست ما نرسیده است. روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی استان نیز از دریافت نکردن ابلاغیه‌ای مبنی بر آغاز اجرای این طرح خبر داد و گفت: هنوز هیچ دستورالعملی برای اجرای آن دریافت نشده است.

ورود خانه‌های خالی به بازار رهن و اجاره
با این حال، کارشناس بازار املاک دلیل اصلی اجرای این طرح را ورود خانه‌های خالی به چرخه بازار دانست و گفت: با توجه به نزدیک شدن به فصل اجاره، هدف اصلی این طرح ورود خانه‌های خالی به بازار رهن و اجاره است. به دنبال آن، با اعمال مدیریت بیشتر بر این بازار و افزایش عرضه، احتمال کاهش قیمت وجود دارد. صادق عابدزاده با اشاره به این موضوع که صاحبان خانه‌های خالی بیشتر به فکر سرمایه‌گذاری و فروش در شرایط بهتر هستند گفت: پرداخت مالیات برای این دست افراد زیاد مهم نخواهد بود و این موضوع تأثیر چندانی بر بازار خرید و فروش و قیمت مسکن نخواهد گذاشت.عابدزاده خاطرنشان کرد: طرح دریافت مالیات از خانه‌های خالی سال‌هاست که بر زمین مانده است و علت اصلی آن شناسایی‌نشدنی بودن آن‌ها بود. در حال حاضر، مشخص نیست این مشکل تا چه اندازه‌ برطرف شده است و آیا خالی بودن خانه‌ها به‌درستی تشخیص داده می‌شود یا خیر. وی گفت: طرح دریافت مالیات از خانه‌های خالی‌از‌سکنه اجرایی نخواهد بود زیرا مطمئنا خانه‌های خالی‌از‌سکنه شناسایی‌شدنی نیستند. براساس قانون، در صورتی که مالکان خانه‌های خالی در ‌سال اول شناسایی شوند، از ‌سال دوم خالی بودن، مشمول مالیاتی معادل نصف مالیات بر اجاره خواهند شد. نرخ این مالیات ۱۵‌ درصد، و پایه آن یک‌سوم اجاره واقعی آپارتمان در شهرهاست.

راه‌اندازی سامانه شناسایی خانه‌های خالی
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن به عنوان دستگاه متولی طراحی سامانه شناسایی خانه‌های خالی در گفت‌وگو با مهر از زمان‌بر بودن اجرای این فرایند خبر داد.
حمیدرضا عظیمیان درباره آخرین وضعیت راه‌اندازی این سامانه گفت: این سامانه در حال طراحی و آماده شدن برای راه‌اندازی است. در حال کار کردن روی زیرساخت‌های طراحی سایت سامانه ملی املاک هستیم. سپس شرکتی که قرار است برنامه‌نویسی آن را انجام دهد کار را به دست می‌گیرد و پس از همه این مراحل، اطلاعاتی را که از دستگاه‌ها و منابع مختلف درباره املاک و مستغلات جمع‌آوری کرده‌ایم یا بعدا جمع‌آوری می‌کنیم در سامانه ثبت خواهیم کرد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا اخذ مالیات از خانه‌های خالی به‌زودی کلید خواهد خورد اظهار کرد: دریافت مالیات به وزارت راه و شهرسازی ارتباطی ندارد و وزارت امور اقتصادی و دارایی آن را انجام خواهد داد. عظیمیان تأکید کرد: ممکن است وزارت اقتصاد بابت خانه‌های خالی از مالکان آن‌ها با استفاده از اطلاعاتی که خودشان دارند مالیات بگیرد ولی اگر بخواهند بر اساس اطلاعات سامانه ملی املاک از خانه‌های خالی مالیات بگیرند، این سامانه فعلا کار دارد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس