نسخه پی دی اف

بازار سکه و دلار در آستانه انفجار ؛ تأمین ارز برای کالاهای اساسی بهترین تصمیم در شرایط فعلی است

﷯افزایش قیمت سکه در ماه‌های اخیر سبب شد دولت به منظور کنترل بازار به پیش فروش هفت میلیون و ۴٠٠ هزار سکه اقدام کند. دولت همچنین به منظور مهار بازار ارز، قیمت رسمی دلار را چهار هزار و ٢٠٠ تومان تعیین کرد و برای فعالیت صرافی‌ها محدودیت قائل شد. با این حال، این سیاست‌ها آرامش را با بازار سکه و طلا بازنگرداند. به طوری که روز گذشته دلار در بازار غیررسمی به مرز ٩هزارتومان رسید و قیمت سکه نیز از ٣میلیون و ١٠٠هزار‌تومان عبور کرد. روند افزایشی قیمت سکه در حالی ادامه دارد که دولت در دو ماه اخیر حداقل ۶٠ تن از طلاهای بانک مرکزی را به صورت سکه پیش‌فروش کرده است. براساس آمارهای رسمی، ۶۵ هزار نفر در کشور سکه پیش‌‌خرید کرده‌‌اند. هر چند برخی از این افراد یک یا چند سکه خریداری کرده‌اند، در این میان، برخی‌ها نیز با خرید حجم زیادی سکه، در عمل، سعی کرده‌اند از این بازار بیشترین استفاده را ببرند. بر این اساس، دادستان تهران اعلام کرده است ‌فقط یک نفر ٣٨ هزار سکه خریده است. در اردیبهشت، پیش‌فروش سکه با سررسید یک‌ماهه، یک میلیون و ۵٩٠ هزار تومان، سه‌ماهه یک میلیون و ۵۴٠ هزار تومان، شش‌ماهه یک میلیون و ۴٧۵ هزار تومان، ٩‌ماهه یک میلیون و ۴١٠ هزار تومان و ‌١٢ماهه یک میلیون و ٣۵٠ هزار تومان انجام شد. با توجه به رسیدن قیمت سکه به مرز سه میلیون تومان، مقایسه این رقم با نرخ‌های پیش‌فروش به‌خوبی نشان‌دهنده سود کلان افرادی است که نسبت به پیش‌خرید صدها سکه اقدام کرده‌اند. همچنین کارشناسان اقتصادی با اشاره به تجربه بحران ارزی در سایر کشورها، تزریق دلار را عامل التهاب بیشتر بازار می‌دانند. آن‌ها توصیه می‌کنند دولت باید به اصلاح سیاست نرخ بهره بانکی در کوتاه‌مدت اقدام، این نرخ را شناور، و درکنار این مسئله، مالیات مضاعف بر سفته‌بازی را وضع کند.

﷯ تورم در بازار طلا
‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر مشهد با بیان اینکه قیمت دلار از هشت هزار تومان گذشته و قیمت سکه به سه میلیون و ١٠٠هزار تومان رسیده است اظهار کرد: روند تورمی که در بازار طلا و ارز ایجاد شده، به طور قطعی، به ضرر اقتصاد کلان کشور خواهد بود و دولت باید در این زمینه اقدامی عاجل داشته باشد.
باقر معبودی‌نژاد با تأکید بر اینکه هر‌چه قیمت دلار افزایش یابد ریال ایران بی‌ارزش‌تر خواهد شد ادامه داد: قیمت دلار و طلا در بازار جهانی افزایشی نداشته است. این اتفاقات فقط در ایران است و تورم لحظه‌ای در بازار طلا و ارز سبب بی‌ارزش‌تر شدن پول ملی و تأثیر منفی روی قیمت دیگر کالاها می‌شود. وی تصریح کرد: اگر نرخ ارز را چهار هزار و ٢٠٠ تومان در نظر بگیریم، افزایش قیمت فعلی سکه و طلا نیز حباب است اما واقعیت این است که قیمت سکه و طلا به تبع نرخ‌گذاری قیمت ارز در بازار آزاد تعیین می‌شود. معبودی‌نژاد نقش دولت را در زمینه کنترل بازار طلا و ارز حیاتی دانست و اعلام کرد‌: دولت باید مانند سال‌های گذشته مقداری ارز ‌به بازار تزریق کند تا این بازار در کنترل و مدیریت نسبی باشد.
وی افزود: اکنون دولت هیچ ارزی به بازار تزریق نمی‌کند. همین مسئله سبب شده است مردم ارز مورد نیاز خود را از طریق بازار آزاد تهیه کنند. این اتفاق سبب تورم بزرگ در بازار ارز و طلا می‌شود. به طور قطعی، سرمنشأ اصلی به‌هم‌ریختگی بازار طلا و ارز تزریق نکردن ارز به بازار از سوی دولت است.
﷯ توقف صادرات طلا
رئیس اتحادیه طلا و جواهر مشهد با بیان اینکه به تبع وضعیت فعلی بازار طلا و سکه صادرات طلا از کشور متوقف شده است ادامه داد: صادرات طلا با نرخ دلار ٩هزار تومانی صورت می‌گیرد و پس از انجام صادرات، صادرکنندگان باید ارز خود را با رقم چهار هزار و ٢٠٠ تومان به بانک تحویل دهند. این رویه سبب شده است صادرات طلا نیز متوقف شود.
وی افزود: همچنین از طرفی، بازار داخلی طلا نیز به دلیل گرانی‌ها در رکود است و در این آشفته‌بازار، دلالان ارز با شایعه‌پراکنی، نبض بازار را در دست گرفته‌‌اند. معبودی‌نژاد تأکید کرد: امروز دلالان تعیین‌کننده قیمت ارز در بازار هستند و تا زمانی که دولت به این موضوع ورود پیدا نکند، نمی‌توان آینده بازارهای طلا و ارز را پیش‌بینی کرد.

﷯ نقدینگی بالا، عامل تورم در بازار ارز و طلا
همچنین محمد سیادت، کارشناس مسائل اقتصادی، با اشاره به پیش‌زمینه‌های آشفتگی بازار طلا و ارز گفت: وقتی دولت‌ به شکل افسار‌گسیخته اسکناس چاپ و بدون پشتوانه به اقتصاد کشور تزریق می‌کند، باید شاهد چنین سرنوشتی در بازار باشیم.
سیادت با اشاره به دوبرابر شدن میزان نقدینگی کشور در مقایسه با سال ٩٢ ادامه داد: پول چاپ‌‌شده اضافی در کشور کالا می‌خواهد و این کالاها به میزان کافی در کشور تولید نمی‌شود. بنابراین دولت مجبور به واردات شده است تا این پول مازاد را در بازار جبران کند. همین مسئله سبب افزایش قیمت کالاها شده است.
وی به تفاوت تورم قیمت طلا و ارز در این دوره در مقایسه با دوره‌های گذشته پرداخت و گفت: تورم به بازارهایی همچون بازار زمین و مسکن رسوخ نکرده است و این تورم در بازار طلا و ارز خودنمایی می‌کند.
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: امروز در بازار طلا و ارز، دلالان نقشی اساسی را ایفا می‌کنند. دلیل این نقش‌آفرینی را می‌توان در سیاست‌گذاری و مدیریت نامناسب دولت در بازار دانست.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس