نسخه پی دی اف

بسیار سفر باید تا پخته شود خامی ؛ ١١ دلیلی که شما را قانع می‌کند همین الان چمدانتان را ببندید

شیما سیدی|«تعطیلات مگر برای استراحت نیست؟ مسافرت دیگر چه کوفتی... ببخشید چه کاری است؟ کلی راه بکوبی و بروی یِنگه دنیا که چه؟ خستگی‌اش یک طرف، بلد نبودن مسیرها و گم‌کردن ‌نشانی‌ها طرف دیگر! زبان‌نفهمی مردم کشور مقصد هم که داستان است! از همه بدتر، کرور‌کرور پول بی‌زبانی است که باید در سفر خرج کنی. حال تمام این‌ها را بگذار کنار یک ساعت خواب راحت در خانه و روی بالش نازنین خودت! چه کاری است خب؟» این سؤال‌های فلسفی ممکن است برای ساعاتی، ذهن شما را هم درگیر خود کرده باشد، اما هرقدر هم که در ذهنتان، کفه ترازو سمت خواب و استراحت سنگینی کند، از سفر نمی‌توان گذشت! به محض اینکه دو روز تعطیل پشت سر هم در تقویم ردیف می‌شود، انبوه ماشین‌ است که در جاده‌‌ها قطار می‌شود! تعطیلات تابستانی هم که دیگر خدای سفر است. سفر با تمام خستگی‌هایش آن‌قدر برایمان آورده دارد که بیرزد! قبول ندارید، ابتدای هرکدام از تیترهای زیر «در سفر» بگذارید و بخوانیدش!
﷯ پیر نمی‌شوید
در سفر بسیاری از قانون‌های روزمره زندگی بی‌معنی می‌شود؛ صبح زود بیدار‌شدن، رفتن به سر کار، سروکله‌زدن با ارباب رجوع، رژیم‌های سخت غذایی و... در سفر تعطیل است! اصلا انگار در طول سفر زمان متوقف می‌شود و فرشته‌ها این چند روزی را که در سفر هستید، از عمرتان کم نمی‌کنند. پس در سفر بخورید و بیاشامید، اما اسراف نکنید.

﷯ برنامه‌ریز می‌شوید
شما برای هر ثانیه سفر، وقت و هزینه صرف کرده‌اید؛ بنابراین خوب قدرش را می‌دانید و برای ثانیه‌هایش برنامه‌ریزی می‌کنید؛ اتفاقی که معمولا در زندگی روزمره کمتر پیش می‌آید.

﷯ مدیر اقتصادی می‌شوید
بی‌شک پول داشتن شرط لازم برای سفر است، اما کافی نیست! هرقدر هم که پولدار باشید باید بتوانید هزینه‌های سفر را مدیریت کنید و همواره راه‌هایی برای استفاده از امکانات با پول کمتر بیابید. باید بدانید چه زمانی رزرو هواپیما و هتل را انجام دهید تا پول کمتری خرج کنید، از تور استفاده کنید یا خودتان برنامه‌ریزی و پولتان را برای دیگر هزینه‌ها ذخیره کنید و... خلاصه بهترین دستاورد سفر، مدیریت هزینه‌هاست.

﷯ شاد می‌شوید
شاید تا‌کنون شما هم جزو توصیه‌شوندگان یا توصیه‌کنندگان سفر بوده‌اید. معمولا در مواقع افسردگی سفر چونان نسخه‌ای شفابخش به افراد توصیه می‌شود. واقعیت نیز همین است؛ زیرا سفر ذهن شما را آن‌قدر درگیر می‌کند که دیگر جایی برای فکر‌کردن به مشکلات باقی نمی‌ماند. وقتی هم که از سفر برمی‌گردید، دیگر یادتان نمی‌آید مشکلاتی که زمانی برای شما غول بوده‌اند، چه بوده است!

﷯ خودتان می‌شوید
لازم نیست نقش بازی کنید؛ اینجا کسی شما را نمی‌شناسد و می‌توانید برای چند روز خود خودتان باشید. هر‌طور دوست دارید لباس بپوشید و هرطور می‌خواهید رفتار کنید. البته سعی کنید فرای قانون‌ شهر و کشوری که به آن سفر کرده‌اید، خودتان نشوید! زیرا علاوه‌بر‌اینکه ممکن است مشکلات قانونی برایتان پیش آید، جلب توجه بیش از حد هم، خطر‌آفرین است!

﷯ اجتماعی می‌شوید
وقتی آدم‌ها بدون احساس ترس از قضاوت یا شرمندگی، خود‌ِ حقیقی‌شان را رو می‌کنند، یک اتفاق جادویی روی می‌دهد. این صداقت و روراستی، دیگران را هم تشویق می‌کند که اصیل و واقعی باشند و برای همین می‌بینید تنها با چند ساعت بودن در‌کنار کسی که قبلا او را نمی‌شناخته‌اید، چه دوستان خوب و صمیمی‌ای شده‌اید!

﷯ باهوش می‌شوید
در سفر هر لحظه ممکن است با چالشی جدید روبه‌رو شوید، تمرکز برای پیدا‌کردن نشانی، تلاش برای ارتباط با افراد با زبان‌های بیگانه، حساب‌و‌کتاب و تبدیل مداوم ارز کشور مقصد به پول مرجع! همه این‌ها تمرینی است برای مغز که آن را به کار می‌اندازد.

﷯ با هدف می‌شوید
وقتی به سفر می‌روید با آدم‌های جدید، فرهنگ‌های جدید و سبک‌های جدیدی از زندگی روبه‌رو می‌شوید و این فرصتی است که اگر مدام در خانه و محل زندگی‌تان باشید، برایتان پیش نخواهد آمد. در مواجهه با این سوژه‌های جدید، بینش جدیدی هم درباره زندگی پیدا ‌می‌کنید، زاویه دیدتان به دنیا تغییر خواهد کرد و احتمالا هدف جدیدی هم برای زندگی‌تان پیدا می‌کنید.

﷯ آدم‌شناس می‌شوید
ارتباط با آدم‌هایی با فرهنگ‌های مختلف به شما می‌آموزد با هر فرد باید چگونه رفتار کنید. علاوه‌بر‌این اطرافیانتان را هم در سفر بهتر می‌توانید بشناسید. حتما شما هم این روایت را از امام علی(ع) شنیده‌اید که می‌فرمایند: «تا کسی را به سه چیز نیازموده‌ای، وی را دوست خود مخوان؛ او را به خشم آر و بنگر که در آن حالت، آیا از حق به سوی باطل می‌گراید؟ دیگر آنکه او را به درهم و دینار بیازمای و سوم اینکه او را با خود هم‌سفر کن، و در سفر، او را بیازمای.» واقعیت هم همین است، سفر به‌مثابه عمر انسان با ابعاد کوچک‌تر است، آن‌قدر بالا و پایین دارد که به‌راحتی می‌توان در چند روز سفر، افراد را شناخت.

﷯ بامطالعه می‌شوید
این دنیا مانند کتابی است که هرکس سفر نکند، تنها یک صفحه از آن را خوانده است. وقتی سفر می‌کنیم، متوجه می‌شویم تصوری که از بعضی چیزها داشتیم، چقدر با واقعیت فاصله دارد و ما تا پیش از آن، تحت آموزه‌ها و باورهای القا‌شده چقدر اطلاعات کم و ناقصی داشته‌ایم.

﷯ عاشق خانه‌تان می‌شوید
واما در پایان یکی از مهم‌ترین فواید سفر، این است که می‌فهمید هیچ کجا، خانه خودتان نمی‌شود. آرامشی را که آدمی در خانه و شهری که به آن خو گرفته دارد، در هیچ‌جای دنیا نمی‌توان به دست آورد. اگر به کشورهایی سفر کنید که سطح زندگی بالاتری دارند، چیزهای خوبی برای ارتقای سطح زندگی‌‌تان یاد خواهید گرفت و اگر هم به سرزمین‌هایی بروید که سطح و کیفیت زندگی‌شان پایین‌تر است، یاد می‌گیرید که از خانه و محل سکونت خودتان بیشتر لذت ببرید.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس