نسخه پی دی اف

گشایش «نماز»؛ با تصویب طرح اراضی پادگان در کمیسیون ماده ۵، ارتش متعهد به گشودن بولوار نماز در آینده ای نزدیک شد

﷯ گره بولوار نماز که اختلاف نظرهای بین‌بخشی آن را کور کرده بود، با پیگیری مدیریت شهری و موافقت ارتش، بالاخره درحال باز شدن است. آخرین رایزنی‌ها درباره پرونده پر‌‌پیچ‌و‌خم پروژه بولوار نماز به جلسه دیروز کمیسیون ماده ۵ بازمی‌گردد. کمیسیون ماده ۵ عصر روز گذشته با حضور نمایندگانی از مدیریت شهری و ارتش جلسه تشکیل داد تا با سرانگشت تدبیر و تفاهم، بلوکه‌های آهنی از مسیر بولوار نماز برداشته شود و این معبر بالاخره زیر بار ترافیک برود. آن‌طور که مدیرکل دفتر فنی استانداری خراسان رضوی روز گذشته به شهرآرا خبر داد، با تفاهم انجام‌شده، در آینده‌ای نزدیک، با هماهنگی سلسله‌مراتب فرماندهی ارتش، بولوار نماز به روی شهروندان گشایش می‌یابد.
ماجرای چند ماه بلاتکلیفیz
ماجرای بلاتکلیفی بولوار نماز سری دراز دارد. مدیریت شهری با کار و تلاش شبانه‌روزی، ‌ابتدای شهریور امسال، پروژه را آماده افتتاح کرده بود اما ارتش با قرار دادن چند بلوکه سیمانی، مانع بهره‌برداری از آن شد. کلنگ اجرای بولوار نماز اوایل سال ٩٠ به زمین خورد و قرار بود در برنامه‌ای چهارساله تکمیل شود اما فقط بخشی از آن در برنامه زمان‌بندی مشخص به بهره‌برداری رسید. فازهای اول و دوم این پروژه به طول ۴ کیلومتر در سال‌های ٩١ و ٩٢ بهره‌برداری و فاز سوم آن به طول ٣ کیلومتر، حدفاصل بولوار دلاوران و بولوار شهید کاوه، در سال ١٣٩۴ افتتاح شد. بولواری که با ٧ کیلومتر طول، از پارک خورشید شروع می‌شود و پس از تقاطع با بولوارهای هاشمیه، سرافرازان، دلاوران، خاقانی و شهید کاوه، به بزرگراه شهید کلانتری می‌رسد میراث ناتمام دوره گذشته مدیریت شهری است.
شهردار مشهد همین چند وقت قبل به دنبال مطالبه شهروندان برای بازگشایی هرچه سریع‌تر بولوار نماز، پستی اینستاگرامی گذاشت و مشکلات پیش روی پروژه را این‌گونه توضیح داد: بولوار نماز با دستگاه‌های اجرایی استان مشکلاتی داشت که با پیگیری‌های مدیریت شهری، این مسائل حل شده است.
چند روز بعد، استاندار هم به موضوع ورود کرد و در پاسخ به سؤال خبرنگاران، سوءتفاهم ایجاد‌شده بین ارتش و شهرداری در حوزه مالکیتی را علت تأخیر در بازگشایی بولوار نماز برشمرد. او البته در گفت‌وگوهای رسانه‌ای‌اش ترجیح داده بود که به جای طرح سوء تفاهمات، شهروندان را به رفع مشکلات و بهره‌برداری از این پروژه در آینده‌ای نزدیک امیدوار کند.
مجتبی بهاروند، رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد، نیز چند روز قبل گلایه‌هایش از ارتش بابت جلوگیری از افتتاح بولوار نماز را رسانه‌ای کرده و گفته بود: مسدود کردن این معبر با استفاده از بلوکه‌های سیمانی زیبنده ارتش نیست. تصور مردم از ارتش و نیروهای ارتشی چیزی غیر از این است.
امیر سرتیپ دوم ستاد رضا آذریان، فرمانده قرارگاه منطقه‌ای شمال شرق ارتش، بعدها به مطالبه رسانه‌ها درباره سرانجام اختلاف نظرها درباره پروژه بولوار نماز این‌گونه پاسخ داده بود: ‌این بولوار باز نبوده است که ارتش آن را مسدود کند. اکنون بولوار شهدای ارتش به صورت غیرقانونی باز است و به ما دستور داده‌اند ‌آن را ببندیم اما من به خاطر مردم، این دستور را اجرا
نکردم.
اواسط مهرماه، غلامرضا رحمتی‌زاده، معاون املاک و اراضی آستان قدس رضوی، هم به شایعه مانع‌تراشی این مجموعه در روند بازگشایی بولوار نماز واکنش نشان داد و اعلام کرد که آستان قدس با بازگشایی معابر بولوار نماز مشهد مخالفتی ندارد.
ماحصل جلسه کمیسیون ماده ۵
با همه این اوصاف، مدیرکل دفتر فنی استانداری خراسان رضوی که یکی از اعضای کمیسیون ماده ۵ به شمار می‌رود از برگزاری جلسه این کمیسیون با موضوع تعیین تکلیف اراضی پادگان و گره‌گشایی از بولوار نماز خبر داد. ا‌و گفت که راه و شهرسازی، ارتش و شهرداری مشهد بر سر این مسائل به اجماع نظر و تفاهم رسیده‌اند. مهدی سالیانی به شهرآرا گفت: ارتش با استناد به توافقات گذشته، بر سر بازگشایی بولوار نماز اختلاف نظرهایی با مدیریت شهری داشت که در جلسه کمیسیون ماده ۵ ‌بررسی، و ضمن تصویب طرح اراضی پادگان‌ها، تصمیمات لازم در این باره گرفته شد.
وی ادامه داد: با هم‌گرایی دستگاه‌های اجرایی اعم از استانداری، راه و شهرسازی، ارتش و شهرداری مشهد، موضوعات مرتبط با اراضی پادگان به نحوی مطلوب‌ ‌بررسی و اجماع کامل حاصل شد. به گفته سالیانی، طبق مصوبه کمیسیون ماده ۵، ارتش طی روزهای آینده، با هماهنگی سلسله‌مراتب فرماندهی خود، ‌به بازگشایی بولوار نماز اقدام خواهد کرد.
رفع اختلاف نظرهاz
رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد هم با اشاره به رفع اختلاف نظرها درباره گشایش بولوار، نماز وعده داد که با همکاری ارتش، این معبر به‌زودی زیر بار ترافیکی برود.
محمدهادی مهدی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار شهرآرا اظهار کرد: مطابق مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور برای تعیین تکلیف اراضی پادگان، طرح تفصیلی این اراضی در جلسه دیروز کمیسیون ماده ۵ بررسی شد و کلیات آن به تصویب رسید. وی ادامه داد: همان‌طور که استاندار پیش از این وعده داد بود، بعد از تصویب طرح تفصیلی اراضی پادگان، ارتش باید ‌به بازگشایی بولوار نماز در آینده‌ای نزدیک اقدام کند. رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر درباره زمان دقیق گشایش بولوار نماز گفت: مدیریت شهری انتظار دارد که با توجه به توافقات صورت‌گرفته و تصویب طرح مذکور در کمیسیون ماده ۵، ارتش هرچه سریع‌تر به گشایش بولوار نماز اقدام کند. وی با بیان اینکه برای گشایش بولوار قبل از تصویب طرح مذکور در شورای عالی شهرسازی باید جلسات مشترکی با سازمان بازرسی برگزار شود تأکید کرد: درخواستی برای صدور پروانه‌های ساختمانی محدوده آبشار به مدیریت شهری ارائه شده است که به دلیل تصویب نشدن طرح تفصیلی در شورای عالی شهرسازی، امکان تحقق آن فراهم نیست.
صدور مجوز بلندمرتبه‌سازی در اراضی پادگان
مهدی‌نیا درباره مفاد طرح تفصیلی اراضی پادگان هم به این نکته اشاره کرد که بر اساس مصوبه کمیسیون ماده۵، بخش مسکونی این اراضی به یکی از مناطق دارای مجوز بلندمرتبه‌‌سازی تبدیل خواهد شد.
وی بیان کرد: بر اساس قانون پادگان‌ها ۴٠ درصد از اراضی آزادشده در نتیجه جابه‌جایی پادگان به صورت انتفاعی در اختیار ارتش و ۶٠ درصد در اختیار مدیریت شهری قرار می‌گیرد. مهدی‌نیا با بیان اینکه تمامی کاربری‌های موردنیاز در طرح هشتادونه‌هکتاری اراضی پادگان لحاظ شده است افزود: با حفظ فضای سبز و ساختمان‌های میراث فرهنگی، مجوز ساخت و ساز در بخش‌های مسکونی تا سقف ۵٠٠ درصد با سطح اشغال ۴٠ درصد صادر شد.
وی افزود: با تصویب نهایی طرح تفصیلی اراضی پادگان در شورای عالی شهرسازی و معماری کشور و اجرای آن، شاهد تأمین سرانه فضای سبز پیش‌بینی‌شده و ساخت واحدهای مسکونی با‌کیفیت در این محدوده
خواهیم بود.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس